Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 kwietnia 2014

Polska popiera aspiracje Gruzji do UE i NATO

  |   Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce Wizyta oficjalna prezydenta Gruzji w Polsce

Polska niezmiennie popiera dążenia Gruzji zarówno, jeśli chodzi o aspiracje do projektu europejskiego, jak i natowskiego - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Gruzji. - Umówiliśmy się z panem prezydentem, że będziemy kontynuowali te wysiłki - zaznaczył Prezydent RP. Giorgi Margwelaszwili przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.

 

Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję, że prezydent Gruzji swoją pierwszą europejską podróż odbywa do Polski. – To potwierdzenie woli współpracy oraz determinacji Gruzji w dążeniu do zbudowania jak najlepszej i jak najmocniejszej ścieżki do znalezienia się w ramach systemu zachodniego, w ramach projektu europejskiego i euroatlantyckiego - powiedział. Zobacz także: Prezydent: Gruzja to kraj ludzi kochających wolność

 

Prezydent RP jest zdania, że dzisiaj najważniejszym celem stojącym przed Gruzją, który Polska cały czas konsekwentnie wspiera i będzie wspierać jest dążenie do jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.


W jego opinii, kwestia podpisania umowy stowarzyszeniowej Gruzja – UE nabrało na znaczeniu m.in. ze względu na sytuację kryzysu wokół Ukrainy, w relacjach ukraińsko-rosyjskich.
 

- Mamy zbieżność poglądów, że właśnie podpisanie umów stowarzyszeniowych w ramach Partnerstwa Wschodniego jest najlepszą, najmocniejszą odpowiedzią świata zachodniego na zjawiska kryzysu w relacjach ukraińsko-rosyjskich – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski powiedział, że w relacjach dwustronnych prezydenci opowiedzieli się za rozwojem współpracy ekonomicznej.

 

Prezydent Gruzji dziękował Polakom za wieloletnie, jednoznaczne, stabilne i pryncypialne partnerskie stanowisko. – Gdy Gruzja patrzy ku Europie wie, że ma tam wiernego przyjaciela, na którego można liczyć w sytuacjach zarówno skomplikowanych, jak i tych zwykłych, codziennych – zaznaczył Giorgi Margwelaszwili.


- Razem z prezydentem Komorowskim podkreśliliśmy, że nasze relacje polityczne są niezwykle dobre – akcentował prezydent Gruzji. Gratulował też Polsce 25-lecia wolności oraz 15-lecia członkostwa w NATO i 10-lecia w UE.

Wizyta prezydenta Gruzji rozpoczęła się w środę przed południem od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbyło się spotkanie Par Prezydenckich oraz rozmowy plenarne.

 

Prezydent Gruzji spotkał się popołudniu także z Marszałkami Sejmu i Senatu.

 

Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką wydali oficjalny obiad na cześć gościa. Prezydent Gruzji odwiedzi także Kraków.

 

Poleć znajomemu