Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 marca 2014

Propozycja polsko-ukraińskiego funduszu przedsiębiorczości

  |   Spotkanie z wicepremierem Ukrainy Spotkanie z wicepremierem Ukrainy Spotkanie z wicepremierem Ukrainy Spotkanie z wicepremierem Ukrainy Spotkanie z wicepremierem Ukrainy Briefing ministra Olgierda Dziekońskiego po spotkaniu Prezydenta RP z wicepremierem Ukrainy Briefing ministra Olgierda Dziekońskiego po spotkaniu Prezydenta RP z wicepremierem Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował podczas spotkania z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem, aby rozważyć utworzenie polsko-ukraińskiego funduszu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości- poinformował minister Olgierd Dziekoński. Wskazywał na znaczenie budowania lokalnej przedsiębiorczości.


Wśród wyzwań stojących przed Ukrainą wymieniano również decentralizację, walkę z korupcją i zbudowanie silnego społeczeństwa. Zobacz także: "Chcemy mądrze pomagać w procesie zmian na Ukrainie"

- Spotkanie miało miejsce na prośbę strony ukraińskiej, aby omówić w jakim zakresie doświadczenia Polski mogą być wykorzystane do podjęcia stosownych i niezbędnych na Ukrainie reform – powiedział minister Dziekoński na briefingu po spotkaniu Prezydenta RP z wicepremierem Ukrainy.
 
Minister podkreślał, że siłą potencjalnego rozwoju Ukrainy jest decentralizacja. Wskazywał, że model decentralizacji znakomicie sprawdził się w Polsce. - Podstawowym wyzwaniem dla Ukrainy – jak przedstawił wicepremier Grojsman – jest kwestia walki z korupcją, decentralizacja i zbudowanie silnego społeczeństwa - relacjonował.
 
Jak mówił minister, Prezydent RP wskazał, że obszary reform, jak decentralizacja i działania na rzecz wsparcia małej, lokalnej przedsiębiorczości wzmacniają potrzebę transparentności i czystości działań, czyli antykorupcyjności.
 
Olgierd Dziekoński zaznaczył, że doświadczenia polskie związane z budowaniem lokalnego samorządu w latach 90. były przez wicepremiera podkreślane jako droga i możliwość dla Ukrainy.
 
Ponadto, poinformował minister, w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego polskie organizacje samorządu terytorialnego – Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich, Śląski Związek Gmin i Powiatów zadeklarowały gotowość wymiany liderów samorządu między Polską i Ukrainą.
 
- Prezydent zaproponował, aby Ukraina podjęła działania na rzecz wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. Bo lokalna przedsiębiorczość to szansa dla Ukrainy również budowania społeczeństwa obywatelskiego, prywatnego biznesu, takiego biznesu, który będzie poza strukturą oligarchicznej, obecnie funkcjonującej ekonomii ukraińskiej – powiedział Olgierd Dziekoński.
 
- W tym kontekście prezydent Komorowski zaproponował również, aby rozważyć utworzenie polsko-ukraińskiego funduszu rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości, na wzór polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, który był uruchomiony 25 lat temu dla wsparcia małej przedsiębiorczości i z sukcesem ten proces w Polsce wspierał – podkreślił minister.
 
Wspomniał, że dostarczał zarówno kapitału, będąc dobrą inwestycją ze strony amerykańskiej w tamtym czasie, jak i odpowiedniej wiedzy technicznej.
 
- Wydaje się, że taki model mógłby być w odniesieniu do Ukrainy zaproponowany. Ta propozycja została przyjęta z zainteresowaniem przez ukraińskich gości – powiedział Olgierd Dziekoński.
 
Minister relacjonował, że rozmowy dotyczyły też zewnętrznych zagrożeń związanych z integralnością Ukrainy. – Kwestie integralności Ukrainy były mocno podniesione i mocno podkreślone – zaznaczył minister. - Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać integralność, suwerenność i niezależność Ukrainy – oświadczył Olgierd Dziekoński.

 

W spotkaniu uczestniczyli również Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski.

Poleć znajomemu