Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 marca 2014

Polskie i estońskie reformy przykładem dla Ukrainy

  |   Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze Polsko-Estońskie Forum Gospodarcze

Skuteczne reformy gospodarcze w Polsce i Estonii mogą być przykładem dla innych krajów, np. Ukrainy - mówili prezydenci Bronisław Komorowski i Toomas Hendrik Ilves podczas środowego Forum Gospodarczego w Warszawie.

 

Prezydent Ilves przyjechał do Warszawy wraz z grupą przedsiębiorców, a także ministrem gospodarki i komunikacji Estonii Juhanem Partsem.

 

Estoński prezydent zwracał uwagę, podczas wystąpienia w siedzibie Business Centre Club, że Polska i Estonia mogą udzielić tej samej lekcji Ukrainie, którą odebrały w trakcie transformacji ustrojowej. Jego zdaniem, jeśli tym razem władzom w Kijowie nie uda się skutecznie zreformować gospodarki, to trudno powiedzieć, kiedy to się stanie.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że Ukraina i Polska w 1990 r. były na podobnym poziomie, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, a dziś nasz kraj jest dwa i pół razy bogatszy.  - To powinno być źródłem naszej dumy, ale też determinacji w przekazywaniu dobrych doświadczeń  - mówił Bronisław Komorowski.

 

Jak przekonywał polski prezydent, Ukraina, aby wyjść z głębokiego kryzysu ekonomicznego, musi otworzyć na świat swoją gospodarkę i rozpocząć reformy wolnorynkowe. Ocenił, że musi też budować ekonomię w "sposób bardziej demokratyczny, a mniej oligarchiczny".

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Polska jest jedynym krajem w UE, który po światowym kryzysie nie wpadł w recesję.  Prezydent dodał, że z uznaniem patrzymy na Estonię, która dokonała wizjonerskich reform, by zwiększyć konkurencyjność. Zwrócił uwagę, że obywatele Estonii mogą nie tylko załatwić urzędowe sprawy przez internet, ale też oddawać w ten sposób głos w wyborach. Przyznał, że takie unowocześnienie kraju jest też wyzwaniem dla Polski.

 

 

Prezydent Ilves podkreślał, że choć Estonia jest niewielka, pod względem liczby ludności, to udało jej się zwiększyć swoje znaczenie właśnie przez innowacje.  - Wszystkie recepty w naszym kraju są cyfrowe. W każdym miejscu wraz ze swoim elektronicznym dowodem osobistym można ją zrealizować. 99 proc. przelewów bankowych, 99 proc. zwrotów podatkowych jest wykonywanych online, 25 proc. naszego społeczeństwa głosowało elektronicznie - wymieniał.

 

Jak zaznaczał Estonia ma specjalne ustawodawstwo ws. podpisu cyfrowego, które daje jego posiadaczowi unikalną tożsamość do załatwiania bardzo wielu spraw online.

 

Przekonywał, że kraje takie jak Polska czy Estonia, jeśli tylko będą inwestowały w technologie przyszłości znacznie wyprzedzą te, które tego nie robią. Ocenił, że dzięki takiemu podejściu możemy być za 20 lat obiektem zazdrości państw zachodniej Europy. (PAP)

Poleć znajomemu