Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 marca 2014

Pałac Prezydencki otwarty w 15. rocznicę wstąpienia do NATO

  |   Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim

Z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w niedzielę Pałac Prezydencki był otwarty dla zwiedzających. Oprócz sal, w których Prezydent RP wykonuje codzienne obowiązki, można było także zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę, obrazującą polską drogę do NATO. Zobacz także: Iluminacja Pałacu "15 lat w NATO" 15 lat członkostwa Polski w NATO


Mieszkańcy stolicy i goście odwiedzający Warszawę mogli obejrzeć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki, w tym Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską, Salę Chorągwianą oraz Sień Wielką.


W Sieni Wielkiej na specjalnie przygotowanej wystawie obrazującej polską drogę do NATO zaprezentowane zostały historyczne zdjęcia oraz dokumenty związane z akcesją - wśród nich m.in. Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Republic of Poland (Akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego) oraz Ustawa z dnia 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r. – z podpisem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.


Przed Pałacem Prezydenckim do niedzieli można było oglądać okolicznościową wystawę "15 lat Polski w NATO". Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym zarówno historii samego Sojuszu, jak i polskiej drogi do NATO. Na 13 planszach będzie można zobaczyć m.in. prof. B. Geremka wygłaszającego przemówienie 12 marca 1999 r. w Independence podczas składania dokumentów akcesyjnych. Całość uzupełniają dane dotyczące modernizacji Wojska Polskiego, wspólnych ćwiczeń z oddziałami państw sojuszniczych, transformacji, profesjonalizacji oraz cywilnej kontroli nad armią, a także informacje na temat infrastruktury i inwestycji prowadzonych w Polski w ramach NATO.
 

Miłośnicy sztuki mogli podziwiać w Pałacu Prezydenckim obrazy z Galerii Rogalińskiej, wśród nich wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX wieku, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona oraz zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty.
 

15. rocznica wejścia Polski do NATO to jedna z przypadających w tym roku rocznic związanych z 25-leciem odzyskania wolności.
 

12 marca 1999 r. o godzinie 19:00 czasu polskiego (godz. 12.00 czasu miejscowego) w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego. Działając w imieniu swoich państw, podpisy złożyli także przedstawiciele Czech i Węgier.

Poleć znajomemu