Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Polska i Szwajcaria za kontynuowaniem dialogu na Ukrainie"

  |   Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - rozmowy w Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - rozmowy w Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - rozmowy w Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - rozmowy w Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - rozmowy w Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - spotkanie z dziennikarzami Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - spotkanie z dziennikarzami Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce - spotkanie z dziennikarzami

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Szwajcarii Didier Burkhalter w sposób zdecydowany opowiadają się za rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie na drodze dialogu. Relacje dwustronne prezydenci ocenili jako dobre i wyrazili wolę ich dalszego wzmacniania.

 

Prezydent Komorowski podczas rozmowy z goszczącym w Polsce prezydentem Szwajcarii przekazał polskie doświadczenia i obserwacje związane z kryzysem na Ukrainie. 

 

– Ważne jest, że oba nasze kraje w sposób zdecydowany opowiadają się za kontynuowaniem dialogu na Ukrainie – ukraińsko-ukraińskiego i szukaniem rozwiązań, które by powstrzymały ryzyko rozwiązań siłowych – powiedział Bronisław Komorowski na spotkaniu z dziennikarzami.

 

Prezydent Szwajcarii wspomniał o swojej niedawnej rozmowie z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem. – Powiedziałem premierowi, że jesteśmy gotowi uczestniczyć, wziąć udział jako mediator po to, aby zwiększyć szanse na demokratyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu oraz na uniknięcie przemocy. W tej chwili czekamy na odpowiedź rządu ukraińskiego – relacjonował szwajcarski prezydent. Podziękował też Bronisławowi Komorowskiemu za przedstawienie opinii i doświadczeń dotyczących kwestii ukraińskich.

 

Prezydenci rozmawiali również o relacjach dwustronnych. - Mam świadomość, że Polska może być atrakcyjna dla Szwajcarii jako kraj będący na etapie szybkiego i dobrego rozwoju – powiedział Bronisław Komorowski. – A my możemy korzystać z wielu doświadczeń i zdolności Szwajcarii, która swój dobrobyt buduje już od wielu, wielu lat - dodał.

 

Bronisław Komorowski podziękował m.in. za starania rządu szwajcarskiego, aby referendum dotyczące ograniczenia swobodnego przepływu osób w ramach systemu UE nie zaszkodziło relacjom szwajcarsko-europejskim i szwajcarsko-polskim. I jak mówił, choć liczba pracujących w Szwajcarii Polaków nie jest wielka, to „zdecydowanie trzymamy kciuki za rząd Szwajcarii”.


Polski prezydent zaprosił prezydenta Szwajcarii na obchody 25-lecia wolności.
 

Tematem rozmów była też sytuacja Muzeum Polskiego w Rapperswilu. – Pragnę podziękować za deklarację świadomego dążenia do rozwiązania problemu natury historyczno-symbolicznej, jaką jest kwestia dalszego funkcjonowania Muzeum w Rapperswilu – powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Stosunki, jakie łączą nasze kraje można porównać do stosunków sąsiedzkich - ocenił Didier Burkhalter. - Mamy bardzo wiele wspólnego, mamy wspólne wartości, mamy bardzo wiele wspólnych projektów, które mogą nas prowadzić w przyszłość – dodał Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej.
 

Jak zaznaczył, jego wizyta w Polsce oraz wizyta Bronisława Komorowskiego w Szwajcarii w 2012 r. to sygnał, że chcemy nasze już i tak bardzo dobre stosunki rozwijać i nadawać im nowy impuls. Wskazywał na współpracę dziedzinie gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa.
 

Didier Burkhalter wspomniał, że z Bronisławem Komorowskim rozmawiał także o projekcie zacieśnienia współpracy z Grupą Wyszehradzką, m.in. w kwestii spraw ekonomicznych społecznych i poszanowania praw człowieka. Rozmowa dotyczyła również szwajcarskiego przewodnictwa OBWE.

 

W poniedziałek od spotkania z Bronisławem Komorowskim Didier Burkhalter rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. Odwiedzi także Kraków i Oświęcim. To pierwsza wizyta dwustronna Burkhaltera po objęciu przez niego 1 stycznia urzędu prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej.

  Zobacz także: Prezydent Szwajcarii od poniedziałku z wizytą w Polsce

Poleć znajomemu