Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 stycznia 2014

Prezydent wspiera akcję „Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy”

Prezydent Bronisław Komorowski wspiera rozwijającą się w internecie akcję „Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy”. Prezydent uważa, że pielęgnowanie historii jest naszym wspólnym zadaniem, a popularność akcji dowodzi, że jako naród i społeczeństwo chcemy coraz lepiej poznawać własną historię, szczególnie najnowszą, która bezpośrednio kształtowała losy pokoleń wciąż żyjących. 

 

W opinii prezydenta, nasza teraźniejszość i przyszłość powinny być osadzone na fundamencie pełnego poznania polskiej historii, zwłaszcza tej czasów komunizmu, przez wiele lat zakłamywanej pod groźbą represji. Jego zdaniem, potrzeba ta w sposób niezwykle wyraźny odnosi się dziś do pokolenia młodych Polaków, dla których doświadczenia ich dziadków i pradziadków są ważnym elementem kształtującym ich tożsamość oraz postawy.

 

- Pielęgnowanie historii Polski i Polaków jest naszym wspólnym zadaniem. Niech podejmowane wysiłki na rzecz upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" łączą nas jako ludzi i Naród – zaznacza.

 

Zobacz także: Prezydent uczcił pamięć "Żołnierzy Wyklętych" Prezydent zabiega o muzeum zbrodni komunistycznej Prezydent na miejscu ekshumacji ofiar komunizmu "Pamięć o Żołnierzach Wyklętych buduje szacunek dla Polski" W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zainicjowaną przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zgodnie z którą dzień 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Upamiętnieniu "Żołnierzy Wyklętych" służy również inicjatywa prezydenta Komorowskiego z 2012 roku – apel o utworzenie muzeum zbrodni komunizmu. Miałoby ono zostać ulokowane przy ul. Rakowieckiej w Warszawie – na terenie więzienia, w którym z rąk komunistów ginęli polscy patrioci, przede wszystkim "Żołnierze Wyklęci".

 

Ponadto w 2013 roku uczyniono pierwszy krok na rzecz realizacji idei upamiętnienia powojennego podziemia antykomunistycznego. W najbliższych miesiącach, w piwnicach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie,  ma zostać udostępniona zwiedzającym stała ekspozycja muzealna poświęcona więzionym i męczonym tam członkom Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Utworzenie muzeum zbrodni komunizmu ma przypominać o historii naszego kraju, o ludziach, którzy mieli odwagę walczyć z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. To niezwykła okazja do przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom Polaków. Powstałe muzeum upamiętni działaczy niepodległościowego podziemia lat powojennych, będzie służyło poszerzaniu wiedzy i pogłębianiu refleksji o odpowiedzialności i honorze ludzi wystawionych na kolejną wielką próbę.

Poleć znajomemu