Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 grudnia 2013

Prezydent w rocznicę powstania wielkopolskiego

  |   Prezydent w rocznicę powstania wielkopolskiego Prezydent w rocznicę powstania wielkopolskiego Prezydent w rocznicę powstania wielkopolskiego

Wygranego powstania i dobrze wykonanej pracy pogratulował Wielkopolanom prezydent Bronisław Komorowski w nagraniu odtworzonym w piątek w Poznaniu podczas centralnych uroczystości upamiętniających 95. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

 

 

Uroczystości zorganizowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Prezydenta RP, rządu, a także parlamentarzyści, władze regionalne i lokalne, wojsko, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

 

- W 95. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego chciałbym nie tylko pogratulować nam wszystkim udanego powstania, ale również dobrze wykonanej pracy. Tak właśnie po poznańsku, po wielkopolsku, gdzie musi być porządek, gdzie jak się pracuje - pracuje się solidnie - powiedział prezydent.

 

Zaznaczył, że Wielkopolska dała bardzo wiele wolnej Polsce, powstałej m.in. w wyniku powstańczej wygranej. Jak podkreślił, zwycięskie powstanie było poprzedzone solidną pracą narodową na rzecz utrzymania niezależności ekonomicznej i kulturalnej całego regionu.

 

Zobacz także: List na obchodach 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego - Warto też pamiętać, że po powstaniu wielkopolskim () to normalna praca dała wyjątkowo wiele całej ojczyźnie w postaci dobrych, wykształconych, przygotowanych kadr urzędniczych, ludzi przygotowanych do prowadzenia różnych form aktywności społecznej i ekonomicznej - mówił Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: Okolicznościowa iluminacja na Pałacu Prezydenckim - W Wielkopolsce lubimy podkreślać, że powstanie wielkopolskie było tak naprawdę jedynym zwycięskim powstaniem polskim. Jedynym, widocznym na tle wielu powstań, okupionych dramatycznymi stratami a nie przynoszącymi dobrych rezultatów. Myślę, że to jest dobre prawo Wielkopolan, poznaniaków, aby tak właśnie pamiętać te wydarzenia historyczne - zaznaczył prezydent, który objął obchody swoim patronatem. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu