Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 grudnia 2013

Prezydent z szefem MSZ Niemiec o sytuacji na Ukrainie

W czwartek prezydent spotka się z nowym szefem MSZ Niemiec. Jak podkreślił Frank-Walter Steinmeier impulsem do decyzji o spotkaniu był wywiad Bronisława Komorowskiego dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym polski prezydent postawił Europejczykom kilka pytań dotyczących Ukrainy.


- Jeszcze w ten czwartek pojadę do Polski, by razem z naszymi polskimi sąsiadami, którzy wiedzą o Ukrainie więcej niż niemal wszyscy inni Europejczycy, wspólnie zastanowić się, co możemy razem zrobić, by przezwyciężyć polityczną blokadę w Kijowie - oświadczył we wtorek w Berlinie Steinmeier podczas uroczystości objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych. Zobacz także: "Unia musi pozostawić otwarte drzwi dla Ukrainy"


Podkreślił, że impulsem do podjęcia decyzji o szybkim przyjeździe do Polski był niedawny wywiad Bronisława Komorowskiego dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym polski prezydent postawił Europejczykom kilka pytań dotyczących Ukrainy. Jak wyjaśnił Steinmeier, chodzi o to, czy nie zbagatelizowaliśmy stopnia rozbicia i słabości Ukrainy i czy nie umknęło naszej uwadze, że stawiając Kijów przed decyzją "albo Wschód albo Zachód" żądamy zbyt wiele. - Być może nie doceniliśmy też determinacji Rosji w dążeniu do gospodarczego związania ze sobą Ukrainy - dodał.


- Nie mam odpowiedzi na te pytania, ale jestem przekonany, że na pytania, które postawił prezydent Komorowski, musimy udzielić odpowiedzi, zanim będziemy mogli być pomocni w zapobieżeniu destabilizacji Ukrainy - powiedział Steinmeier. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu