Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 grudnia 2013

Odznaczenia i świeca pamięci w rocznicę 13 grudnia

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Prezydent RP odznaczy działaczy opozycji demokratycznej za zasługi w działalności na rzecz przemian ustrojowych w Polsce.

 

Wieczorem Prezydent RP wraz z Małżonką zapalą w oknie Belwederu świecę na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego oraz z myślą o tych ludziach i krajach, dla których trudny czas braku wolności jeszcze się nie skończył.

 

Ponadto, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłyśnie po zmroku okolicznościowa iluminacja - symbol świecy pamięci na czerwonym tle. 

 

Prezydent zwrócił się do mediów o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych, w oprawie graficznej programów telewizyjnych. - Wierzę, że ten gest będzie nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar lat 80., lecz pozostanie także ważnym symbolem solidarności z tymi, którzy wciąż muszą zabiegać o swoją wolność - napisał Bronisław Komorowski

 

Prezydent zaapelował także do wszystkich mieszkańców Polski, aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci i nadziei w swoich domach.

 

- Dziś w demokratycznej Polsce, pamiętajmy o tych, którzy walcząc o wolność, zapłacili najwyższą cenę. Wspominajmy również tych, którzy wciąż pragną wolności - zaapelował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent RP objął także Honorowym Patronatem kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności”.

 

- Stanu wojennego nie powinno się świętować, powinno się o nim pamiętać, powinno się czynić przedmiotem głębokiej refleksji zarówno nad przeszłością, jak i teraźniejszością, ale przed wszystkim nad przyszłością wolności w nas samych, wokół nas, wokół Polski – mówił w ubiegłym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania z opozycjonistami w Areszcie Śledczym Warszawa Białołęka, gdzie był internowany w 1981 roku.

 

Pamiętając o rocznicy i trudnych czasach PRL-u, prezydent w minionych latach zapraszał do Pałacu opozycjonistów, młodzież, rozmawiał o znaczeniu polskiej wolności z tymi, którzy o nią walczyli i z tymi, którzy mieli szczęście wychowywać się w wolnym kraju.

Poleć znajomemu