Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 grudnia 2013

Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej

  |   Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej Gala z okazji 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej

Z okazji 95-lecia istnienia Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się w czwartek wieczorem uroczysta Jubileuszowa gala.-  Agencja funkcjonuje jako trwały element polskiego życia politycznego i społecznego - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski w specjalnym przesłaniu wyemitowanym podczas gali.

 

Prezydent przypomniał, że PAP jest kontynuatorką Polskiej Agencji Telegraficzne, słynnego PAT-u, agencji, która powstała w 1918 roku, a więc u zarania polskiej niepodległości. - Od tego czasu towarzyszy wszystkim polskim losom i w okresie międzywojennym, potem na uchodźstwie, na emigracji na Zachodzie Europy w czasie wojny i po wojnie,  a również po połączeniu w Polską Agencją Prasową  w wymiarze symbolicznym funkcjonuje w dalszym ciągu jako element trwały polskiego życia politycznego i społecznego- powiedział.

 

Bronisław Komorowski dziękując za codzienną pracę agencji, za informacje "na czas" i za informacje wiarygodne, gratulował jubileuszu.

  

W uroczystej gali wzięli udział ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński i Jaromir Sokołowski oraz doradca Prezydenta RP Jerzy Smoliński.

 

 

PAP wywodzi się z Polskiej Agencji Telegraficznej, która została utworzona 5 grudnia 1918 roku; do września 1939 roku działała na terenie kraju, a przez kolejne 52 lata - w Londynie, przy rządzie na uchodźstwie. 27 lutego 1991 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu kolegium PAP, doszło do symbolicznego połączenia PAT z jej krajową kontynuatorką.

 

Obchody 95-lecia Polskiej Agencji Prasowej zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP.

Poleć znajomemu