Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 grudnia 2013

"Premier Włoch wspiera politykę otwartych drzwi dla Ukrainy"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Włoskiej Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Włoskiej Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Włoskiej Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Włoskiej

Perspektywa rozwoju stosunków UE-Ukraina - to jeden z tematów czwartkowej rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Włoch Enrico Letty. Jak powiedział PAP minister Jaromir Sokołowski, Letta zadeklarował wsparcie dla polityki "otwartych drzwi" dla Ukrainy.

 

Jak mówił minister Sokołowski rozmowa dotyczyła oceny ubiegłotygodniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i perspektyw rozwoju stosunków UE-Ukraina po podjęciu przez władze ukraińskie decyzji o odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią, a także perspektyw podpisania umowy stowarzyszeniowej przez Mołdawię i Gruzję.

 

- Rozmówcy zgodzili się, że trzeba utrzymać „otwarte drzwi” dla Ukrainy, tzn. utrzymać możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Premier Włoch zadeklarował wsparcie Rzymu dla takiego stanowiska w trakcie włoskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2014 roku - relacjonował prezydencki minister. Szef włoskiego rządu był jednym z uczestników szczytu w Wilnie.

 

Sam premier Włoch mówił później, że zarówno podczas rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jak z premierem poruszył ważny dla UE temat przyszłości Ukrainy. - Nalegamy na to, aby drzwi UE pozostały otwarte dla Ukrainy i aby w przyszłym roku udało się podpisać umowę stowarzyszeniową. Gdyby to miało przeciągać się do okresu prezydencji włoskiej, zapewniłem o naszym zobowiązaniu wsparcia, aby uniknąć tego oddalenia Ukrainy - powiedział Enrico Letta.

  

Zobacz także: Z wiceszefem PiS o koordynacji działań wobec Ukrainy Spotkanie z szefem Twojego Ruchu nt. Ukrainy "Będzie nowy plan działań Polski wobec Ukrainy" Prezydent Komorowski  o kwestiach ukraińskich rozmawia także  ze środowiskami politycznymi w Polsce. W ramach konsultacji dotyczących koordynacji polskich działań wobec Ukrainy po Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ponadto prezydent rozmawiał z szefem SLD Leszkiem Millerem, Szefem Twojego Ruchu Januszem Palikotem, a także wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim. Bronisław Komorowski ma również rozmawiać z przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną i wiceszefem tej komisji Robertem Tyszkiewiczem.

 

Polski prezydent i szef włoskiego rozmawiali także o polskiej obecności na wystawie światowej w Mediolanie w 2015 roku. Premier Włoch – podkreślił minister Sokołowski - wyraził satysfakcję z gotowości naszego kraju do wzięcia udziału w wystawie, a prezydent "wyraził nadzieję, że będzie to okazja do dalszego zacieśniania stosunków polsko-włoskich i promocji Polski we Włoszech".

 

Enrico Letta przebywa w czwartek w Warszawie w związku z III polsko-włoskimi konsultacjami międzyrządowymi. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu