Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 grudnia 2013

W Belwederze zapłonęły świece chanukowe

  |   Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych Uroczystość zapalenia świec chanukowych

Z udziałem Pary Prezydenckiej  odbyła się we wtorek wieczorem w Belwederze uroczystość zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka.Prezydent Bronisław Komorowski złożył zgromadzonym życzenia świetlistej i pięknej Chanuki.

 

Chanuka - żydowskie święto świateł - rozpoczęła się w tym roku 27 listopada.

 

- Jest mi niezwykle przyjemnie, że kolejny raz możemy gościć święto Chanuki i ludzi, dla których to święto jest ważne, istotne, jest treścią ich życia, tutaj w Belwederze, w miejscu, gdzie żyjemy od czasu, gdy sprawuję urząd prezydenta  - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że od święta Chanuki zaczyna się seria jego spotkań z przedstawicielami mniejszości religijnych i narodowych, "by pokazać całej Polsce piękno różnorodności i to, co stanowi jednak wspólnotę myślenia o świecie". Zwrócił uwagę, że są różne obyczaje, religie, wrażliwości, "ale w każdej religii, także chyba w każdym człowieku po prostu można znaleźć taką wspólną potrzebę przeżywania chwil radosnych".

 

Prezydent złożył życzenia wszystkim organizacjom, stowarzyszeniom i gminom żydowskim z okazji Chanuki.  - Chciałem życzyć wszystkim państwu świetlistej i pięknej Chanuki, takiej promiennej promieniami, które trafiają do każdego ludzkiego serca - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Podczas uroczystości w Belwederze goście wysłuchali również wywodzącej się z chanukowej tradycji muzyki. Kilka pieśni chanukowych w języku jidysz zaśpiewała Bente Kahan, artystka pochodząca z Norwegii, która dziś związana jest z Wrocławiem, gdzie zajmuje się upamiętnianiem żydowskiego dziedzictwa.

 

W uroczystości wzięli również udział m.in. przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, żydowscy kombatanci, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata oraz  ministrowie w Kancelarii Prezydenta.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu