Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 grudnia 2013

"Pomnik Korfantego to więcej Śląska w stolicy"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie

Prezydent Bronisław Komorowski, który spotkał się z przedstawicielami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, mówił, że chciałby, aby ten pomnik oznaczał więcej Śląska w Warszawie i w Polsce. Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że pomnik będzie przypomniał starą zasadę: „Śląsk-Warszawa, wspólna sprawa”.


W Komitecie Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie są m.in.: Maria Pańczyk-Pozdziej – wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent miasta stołecznego Warszawy; Zygmunt Łukaszczyk – wojewoda śląski; Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki; Mirosław Sekuła – marszałek województwa śląskiego; Piotr Uszok – prezydent Katowic; Kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski; Abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki; Biskup Tadeusz Szurman – biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP; Jerzy Buzek – były premier.  Akt powołania Komitetu Honorowego został wręczony prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu podczas wtorkowego spotkania.


 

- To dla mnie ogromna radość, że możemy wspólnym wysiłkiem i wspólną myślą doprowadzić do etapu realizacji zamysłu stworzenia w Warszawie trwałego miejsca, wokół którego będą się koncentrowały myśli polskie o Śląsku – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że to będzie miejsce na refleksję o Polsce, nie tylko o sytuacji Ślązaków w okresie międzywojennym i dzisiaj, ale także o tym, jakie są relacje między wiernymi synami Ojczyzny a Ojczyzną.
 

Jak dodał, wiele osób w Polsce jest wychowanych w przekonaniu, że miłość do Ojczyzny powinna być bezinteresowna, ale może być także miłością nieodwzajemnioną. – Tu się kryje wielkie źródło i patriotyzmu polskiego, i pracy polskiej. Myślę, że Wojciech Korfanty jest właśnie takim przypadkiem miłości nieodwzajemnionej – ocenił Bronisław Komorowski.
 

- Przecież za miłość Ślązaka do Polski, za pracę na rzecz Śląska, na rzecz Polski i Śląska polskiego spotkało go wiele niesprawiedliwych ocen, wiele szykan, wiele bolesnych oskarżeń. Co do dnia dzisiejszego powinno stanowić i źródło wstydu, ale też głębokiej wiary, że nawet po pokoleniach można i warto w imieniu Ojczyzny oddać to wszystko, co jest zasłużone – powiedział Prezydent RP.

 

- Ogromna to radość móc podziękować Prezydentowi RP za inicjatywę wzniesienia i budowy pomnika wielkiego Polaka, wielkiego Ślązaka – Wojciecha Korfantego tu w Warszawie – mówił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. – Piękne jest, kiedy człowiek jest dumny z ziemi, miejsca, w którym się urodził, na której przyszło mu żyć i pracować, ale jeszcze piękniejsze jest, jeżeli ta ziemia jest dumna z niego. Ta ziemia jest dumna z Wojciecha Korfantego – podkreślił.

 

W spotkaniu wzięli też udział Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak i Doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.
 

Poleć znajomemu