Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 listopada 2013

"Polska za pogłębionym udziałem w pracach ONZ"

  |   Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon z wizytą w Polsce. Spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim

- Jesteśmy zainteresowani naszym pogłębionym zaangażowaniem w prace ONZ – podkreślił prezydent RP Bronisław Komorowski po spotkaniu z przebywającym w Polsce Sekretarzem Generalnym ONZ. Ban Ki-moon dziękował polskiemu prezydentowi za promowanie demokracji na świecie.


Wizyta Sekretarza Generalnego ONZ w Polsce wiąże się z warszawskim szczytem klimatycznym. Bronisław Komorowski zaznaczył, że rozmowy dotyczą globalnej polityki klimatycznej w sprawach klimatu i ratowania systemu ekologicznego w światowym wymiarze. - Polska pragnie podkreślić swoje dobre efekty zaangażowania w tym obszarze, w postaci wykonania już przyjętych zobowiązań co do ograniczenia emisji CO2 - dodał.
 

- Jesteśmy otwarci na dyskusję dotyczącą dalszych ambitnych planów ograniczenia emisji CO2 w przyszłości zarówno w Europie, jak w wymiarze światowym. Chcemy też podkreślić, że ta dyskusja musi uwzględniać także specyfikę krajów będących na etapie rozwoju, przyspieszonego rozwoju, ale z koniecznością dogonienia innych – zaznaczył polski prezydent. Jak dodał, mamy za sobą okres gospodarki nieuwzględniający w czasach komunistycznych problemów ekologicznych w stopniu wystarczającym.
 

- Jesteśmy zainteresowani naszym pogłębionym zaangażowaniem w prace ONZ – zadeklarował. Jak dodał, dotyczy to m.in. ambicji Polski związanych z członkostwem niestałym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
 

Prezydent Komorowski wyraził satysfakcję z powodu oficjalnej wizyty Sekretarza Generalne ONZ w Polsce. Zwrócił uwagę, że rozpoczęła się ona w Auschwitz - miejscu wyjątkowego, dramatycznego wydarzenia Polski i Polaków, ale także całej Europy i świata. – To dobre miejsce, aby dostrzec, że świat zmienia się w dobrą stronę, że polska wolność odzyskana w 1989 roku stanowi istotny punkt odniesienia do naszej aktywności także na rzecz wolności w innych rejonach świata – mówił.
 

 

Prezydent zaprosił Sekretarza Generalnego ONZ  do Polski na obchody 25 . rocznicy odzyskania wolności przez nasz kraj, ale także przez inne państwa naszego regionu europejskiego, przejścia od systemu totalitarnego do systemu demokratycznego.


Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon dziękował za organizację szczytu. - Tegoroczna konferencja jest bardzo ważnym krokiem naprzód, w drodze ku ambitnemu porozumieniu, które mamy nadzieję osiągnąć w Paryżu 2015 r. – mówił. Podkreślił, że zmiany klimatyczne stanowią jedne z największych zagrożeń dla dobrobytu ludzi.

 

Ban Ki-moon dziękował Polsce za zaangażowanie w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie, a także w Syrii.
 

Poleć znajomemu