Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 listopada 2013

Prezydent przyjął dowódcę sił NATO w Europie

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) Spotkanie Prezydenta RP z Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR)

W przeddzień zakończenia odbywających się m.in. w Polsce manewrów NATO Steadfast Jazz 2013, Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął w Belwederze Dowódcę Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generała Philipa M. Breedlove’a. W spotkaniu uczestniczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, a także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł i ambasador Polski przy NATO Jacek Najder.

 

Głównym tematem spotkania była rola ćwiczeń o takim charakterze i skali jak Steadfast Jazz w weryfikowaniu realnych planów ewentualnościowych oraz zwiększaniu zdolności obronnych państw sojuszniczych. Mówiono też o potrzebie swoistego powrotu NATO do korzeni, czyli zadań obrony kolektywnej, z zapewnieniem jednocześnie możliwości skutecznego reagowania sojuszu także poza obszarem traktatowym, gdyby zaistniała taka konieczność z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa państw NATO. Podkreślono także znaczenie partnerstwa z państwami spoza NATO, w tym m. in. z Ukrainą.

 

Spotkanie z gen. P. Breedlove’em było kolejnym z serii kontaktów prezydenta Bronisława Komorowskiego z wysokimi przedstawicielami NATO przed przypadającą w przyszłym roku 15. rocznicą naszego członkostwa w sojuszu. We wrześniu w Norfolk prezydent spotkał się z dowódcą Sojuszniczego Dowództwa Transformacji gen. J.-P. Palomerosem. W czerwcu, a także podczas Steadfast Jazz 2013, rozmawiał z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Andersem F. Rasmussenem. Zobacz także: "Solidarność podstawową zasadą działania NATO" "Zmiany w NATO muszą wzmocnić Sojusz" Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO

 

Aktywność Prezydenta w tym obszarze związana jest m.in. z priorytetami strategicznymi bezpieczeństwa Polski i NATO w całości w okresie poafgańskim. W opinii prezydenta Bronisława Komorowskiego powinniśmy zapewnić w ramach NATO odpowiedni balans zdolności obrony kolektywnej i misji poza granicami, z uwzględnieniem zróżnicowania priorytetów poszczególnych państw, stosownie do warunków wynikających z ich geostrategicznego położenia w sojuszu. Dla Polski, jako państwa granicznego NATO, szczególne znaczenie mają zdolności do obrony terytorium własnego i sojuszników, które jednocześnie mogłyby być wykorzystane w ewentualnych wspólnych misjach także poza granicami sojuszu.

 

Poleć znajomemu