Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 listopada 2013

W stolicy powstanie memoriał upamiętniający PPS

W Warszawie powstanie memoriał upamiętniający Polską Partię Socjalistyczną - postanowił we wtorek zawiązany z inspiracji prezydenta Bronisława Komorowskiego komitet honorowy, którego przewodniczącym został marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Otwarcie memoriału do połowy 2015 r.

 

Komitet honorowy budowy memoriału niepodległościowego PPS liczy 18 osób; zrzesza środowisko dwutygodnika "Robotnik" założonego we wrześniu 1977 r. przez grupę współpracowników Komitetu Obrony Robotników, niosących pomoc ofiarom represji po wydarzeniach z czerwca 1976. W komitecie znaleźli się m.in. Jan Lityński i Henryk Wujec.

 

- Środowisko "Robotnika", pisma, które budziło świadomość demokratyczną i niepodległościową w latach 70. zdecydowało się powołać Komitet Honorowy Budowy Memoriału Niepodległościowego PPS po to, aby upamiętnić ten nurt niepodległościowy, którego upamiętnienia brak w Warszawie - powiedział we wtorek Borusewicz dziennikarzom. Zaznaczył, że komitet honorowy budowy memoriału PPS powstał z inspiracji prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podczas ubiegłorocznego marszu "Razem dla Niepodległej" mówił, że w Warszawie brakuje upamiętnienia wspaniałych postaci związanych z niepodległościowym socjalizmem. Prezydent dodał wówczas, że należy uczcić także postać Ignacego Daszyńskiego.

 

Doradca prezydenta Jan Lityński podkreślił, że komitetowi budowy memoriału zależy przede wszystkim na upamiętnieniu ludzi związanych z niepodległościowym nurtem PPS, którzy przyczynili się zarówno do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., jak i walczyli o wolność podczas II wojny światowej.

 

- Chodzi o to, aby połączyć ludzi, którzy walczyli o niepodległość jeszcze w XIX wieku i z tymi, którzy walczyli o niepodległość podczas okupacji hitlerowskiej, a następnie byli w "Procesie szesnastu" w Moskwie sądzeni. Chcemy pokazać ciekawy ciąg historii, który doprowadził do powstania Solidarności i do niepodległości Polski - powiedział Lityński.

 

Dodał, że ambitnym i realistycznym założeniem jest otwarcie memoriału w połowie 2015 roku.(PAP)

Poleć znajomemu