Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 2 listopada 2013

Depesze kondolencyjne po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

Flaga na Pałacu Prezydenckim opuszczona do połowy masztu.

Prezydenci Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy, Czech, Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny, a także szef Komisji Europejskiej, złożyli na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego kondolencje po śmierci premiera Tadeusza Mazowieckiego.

 

„Proszę przyjąć szczere kondolencje ode mnie i od Narodu Amerykańskiego w związku ze śmiercią byłego Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Dał on nadzieję tym, którzy pragnęli wolności, by móc korzystać ze swoich praw podstawowych, a jego wkład w ustanowienie Europy jednej i wolnej nigdy nie będzie zapomniany” – napisał w depeszy prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.
 
„Dzięki odwadze i determinacji ludzi takich, jak Pan Tadeusz Mazowiecki, Polska stała się regionalnym i światowym liderem oraz mocnym przykładem dla krajów przechodzących transformację demokratyczną na świecie. Stany Zjednoczone z dumą działają razem z Polską na rzecz postępu i dobrobytu dla wszystkich. Proszę pamiętać, że Pan i Naród Polski pozostajecie w mych myślach i modlitwach” – zakończył prezydent USA.
 
„Nie tylko Polska, lecz i Europa traci w Tadeuszu Mazowieckim prawdziwego bojownika o demokrację i wolność. (…) On i Jego współtowarzysze byli ogromnym pokrzepieniem dla opozycji we Wschodnich Niemczech. (…) Wsparł drogę Niemiec do jedności, a Polskę politycznie osadził znów w Europie. My, Niemcy, pozostaniemy Mu szczególnie wdzięczni za Jego gotowość do pojednania” – napisał prezydent Niemiec Joachim Gauck.
 
Szef Komisji Europejskiej podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki stał się ikoną przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. „Zakończył pewną epokę w historii, by natychmiast otworzyć nowy jej rozdział dotyczący starań o ponowne zjednoczenie Europy i doprowadzenie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Resztę swojego życia poświęcił szerzeniu najważniejszych wartości europejskich – wolności i demokracji – w Polsce, w innych państwach byłego bloku wschodniego i w krajach sąsiadujących z Unią Europejską” – napisał José Manuel Barroso.
 
„W imieniu własnym oraz całej Litwy pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia rodzinie i bliskim zmarłego oraz wszystkim mieszkańcom Polski” – napisała w depeszy prezydent Litwy Dalia Grybauskaitè.
 
„Cenię sobie zdecydowanie i odwagę, z którą Premier Mazowiecki dążył do demokratycznych ideałów oraz niezmiernego wysiłku, który w tę działalność włożył. Wierzę, że na stałe pozostanie we wspomnieniach i sercach swojego narodu” – napisał prezydent Czech Miloš Zeman.
 
„Miał niebagatelny wkład w to, że epoka komunizmu w Polsce oraz w pewnym stopniu również w krajach sąsiednich bezpowrotnie zakończyła się. Wraz z odejściem Tadeusza Mazowieckiego Polska traci wybitną osobistość swojej współczesnej historii” – napisał były prezydent Czech Václav Klaus.
 
Depesze na ręce Bronisława Komorowskiego przesłali także prezydenci Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych. W księdze kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Estonii wpisu dokonał prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves. 
Poleć znajomemu