Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 września 2013

Dożynkowy wieniec w Pałacu Prezydenckim

Zwycięski wieniec dożynkowy (województwo lubelskie, gmina Garbów) w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim w sieni głównej, obok prezydenckiego proporca, został ustawiony wieniec województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Garbów, który zwyciężył w Konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Zobacz także: "Ciężka praca polskiej wsi przynosi efekty" Zwycięski wieniec został wręczony prezydentowi w niedzielę podczas Ceremoniału Dożynkowego w Spale.

 

Pierwsza Dama Anna Komorowska, która była gościem honorowym tegorocznego konkursu, mówiła w niedzielnym wywiadzie dla TVP, że wielką przyjemnością jest podziwianie przygotowywanych z okazji dożynek tradycyjnych wieńców. Przyznała, że konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy” ma coraz wyższy poziom. - Wieńce są przepiękne, pełne zapachów. Cieszę się, że jeden z nich trafi do Pałacu Prezydenckiego - zaznaczyła.

 

A prezydent wskazywał, że wieńce dożynkowe eksponowane w sieni Pałacu są dla zagranicznych gości ciekawym elementem polskich zwyczajów, wywołują życzliwe i pełne podziwu zainteresowanie.

 

Pracom komisji konkursowej, podobnie jak w latach ubiegłych, przewodniczył minister Dariusz Młotkiewicz – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa. Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajął wieniec województwa śląskiego, przygotowany przez gminę Bieruń, a trzecie wieniec województwa podkarpackiego, przygotowany przez gminę Pawłosiów.

 

Celem konkursu jest między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

 

Poleć znajomemu