Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 września 2013

"Polska bramą do gospodarczej obecności w całej UE"

  |   Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Oficjalny obiad w Pałacu Prezydenckim na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji

Polska może być dla Indonezji bramą do gospodarczej obecności w całej UE - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim, który wydał na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono z Małżonką.

 

Bronisław Komorowski nawiązał do podobieństwa flag Polski i Indonezji oraz przypomniał, że poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. Zobacz także: "Indonezja ważnym partnerem Polski"

 

- Chcę wyrazić swoją radość, że znowu po dziesięciu latach Pałac Prezydencki w Warszawie zdobi dwa razy więcej flag o tych samych barwach bieli i czerwieni – powiedział Bronisław Komorowski. Wyraził przekonanie, że obecnie nadszedł czas, by uczynić kolejny krok i otworzyć nowy, bardziej dynamiczny etap w relacjach między Polską i Indonezją.

 

Prezydent Komorowski podkreślił, że przez dziesięć lat od poprzedniej wizyty prezydenta Indonezji w Warszawie wiele się w obu krajach zmieniło. - Polska jest obecnie liczącym się członkiem UE, państwem aktywnym w rejonie Europy Środkowej. Coraz częściej też szukamy partnerów politycznych i gospodarczych wśród państw azjatyckich, a Indonezję uważamy za najważniejsze z nich w regionie Azji Południowo-Wschodniej - powiedział.

 

Polski prezydent zaznaczył, że również dzisiejsza Indonezja to kraj, którego osiągnięcia w dziedzinie demokratyzacji i rozwoju gospodarczego robią wielkie, pozytywne wrażenie.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Indonezja to piąty partner gospodarczy Polski wśród państw Azji Południowo-Wschodniej. - Nie ukrywam, że chciałbym widzieć pana kraj, panie prezydencie, na miejscu pierwszym, bo Indonezja z 250-milionowym rynkiem jest miejscem godnym uwagi polskich eksporterów - powiedział polski prezydent.

 

Jak zaznaczył, Polska jako kraj ze stabilną gospodarką i dobrymi prognozami rozwoju, może być także atrakcyjną lokalizacją dla indonezyjskich inwestycji, "bramą do obecności w całej Unii Europejskiej". - Cieszy więc nawiązanie współpracy między indonezyjską prowincją Kalimantan Południowy a województwem śląskim, bo to obiecujący, nowy kierunek polsko-indonezyjskiego współdziałania – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Także prezydent Susilo Bambang Yudhoyono podkreślił, że Polskę i Indonezję łączy wiele podobieństw, m.in. doświadczenie transformacji politycznej i gospodarczej. Zaznaczył też, że w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego zarówno Polska, jak i Indonezja cieszą się dodatnim wskaźnikiem wzrostu gospodarczego.

 

- Wyrażam nadzieję, że Polska i Indonezja będą umacniać współpracę, która okaże się korzystna dla społeczeństw obu naszych krajów - powiedział. Wyraził też zadowolenie z zawartych podczas jego wizyty w Warszawie dwustronnych porozumień dotyczących współpracy w sektorze energetycznym, spożywczym i ochrony środowiska, a także w zakresie edukacji, turystki i przemysłu obronnego.

 

Zwrócił uwagę, że w 2012 r,. wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła ponad 700 mln dolarów. - Jestem przekonany, że potencjał współpracy gospodarczej jest ogromny i należy jak najlepiej go wykorzystać, również w zakresie inwestycji - podkreślił Susilo Bambang Yudhoyono.

 

Wyraził przekonanie, że wiele korzyści Polska i Indonezja mogą czerpać w związku ze swoim strategicznym położeniem. - Zarówno Polska, jak i Indonezja stanowią drogi dostępu do poszczególnych regionów. Na przykład poprzez Indonezję produkty polskie mogą uzyskać dostęp do pozostałych krajów Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN, którego liczba mieszkańców przekracza już 600 mln, a wkrótce stanie się jedną wspólnotą gospodarczą - powiedział prezydent Indonezji. (PAP)

 

 

Poleć znajomemu