Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 31 sierpnia 2013

Prezydent: Uczcijmy przyszłoroczne Święto Wolności

Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych   |   Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Uroczystość wręczenia odznaczeń w 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

O zaangażowanie w przygotowanie przyszłorocznych obchodów 25-lecia odzyskania niepodległości apelował w sobotę podczas obchodów 33. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Bronisław Komorowski.

 

W Dzień Solidarności i Wolności – rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent spotkał się z uczestnikami tamtych wydarzeń i wręczył odznaczenia państwowe. Zobacz także: Odznaczenia w 33. rocznicę Porozumień Sierpniowych

 

Prezydent zaapelował do wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, aby w przyszłym roku uczestniczyli "w wielkich narodowych obchodach Roku Wolności". Zaznaczył, że w ramach tych obchodów mieści się zarówno wspomnienie sierpnia 1980 r., stanu wojennego, walka o niepodległość, jak i zwycięstwo wyborcze 4 czerwca 1989 r. i utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu.

 

Bronisław Komorowski przypomniał o 21 postulatach przygotowanych w 1980 r. przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. - Dzisiaj każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie 21 postulatów chciałby sformułować pod naszym wspólnym adresem. Już nie pod adresem wrogiego państwa. To państwo jest nasze i te 21 postulatów musi być dzisiaj inne - mówił prezydent.

 

Wymieniał, że dziś wśród najważniejszych dla Polski cnót mogłyby być np. postawy obywatelskie, zaangażowanie w życie społeczne, umiejętności działania w obszarze biznesu. Ważne mogłoby być też szacunek dla prawa, wola edukowania się czy zaangażowanie w procesy europejskie. - Myślę, że wspólnym wysiłkiem można sformułować nowe 21 postulatów. Chyba taką okazją powinny być obchody 25-lecia odzyskania wolności, 25-lecie niepodległości, 25-lecia normalności - zaznaczył prezydent. 

 

Prezydent powiedział też, że jest wdzięczny osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce. Jak dodał, takie osoby w odpowiednim czasie "potrafiły zaryzykować, przeciwstawić się złu, ponosząc wielkie ryzyko". - Mam świadomość, że wspólnie ukształtowaliśmy słowo solidarność, tak że ono do dzisiejszego dnia pobudza polskie emocje, marzenia i polską dumę - mówił prezydent.


"4 czerwca 1989 roku pokonaliśmy komunizm. 4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od tamtego niezwykłego dnia. Już dziś zacznijmy przygotowania do uroczystego, jubileuszowego, obywatelskiego Święta Wolności. 4 czerwca 1989 roku to tryumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem, ku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju, to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy" - czytamy w apelu prezydenta.


Jego zdaniem, wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami, a ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie i doprowadził do głębokich zmian. "Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota. Dlatego bądźmy razem także w przyszłym roku. Zorganizujmy święto razem” - apelował prezydent.

 

Bronisław Komorowski zwrócił się do wszystkich Polaków, w tym do ludzi nauki, kultury, mediów, przedsiębiorców, urzędników, sportowców, a także przedstawicieli Kościołów i organizacji pozarządowych o podjęcie wspólnych inicjatyw, które pozwolą nam razem uczcić tę ważną rocznicę. Intencją prezydenta jest, aby 4 czerwca 2014 r. świat miał szansę poznać Polaków jako naród ludzi wolnych, ceniących własną wolność i wspierających innych w ich wolnościowych aspiracjach.

 

Zdaniem prezydenta, nie można pozwolić na powstanie "obrazu kłótliwej Polski, podzielonej, solidarności, w której zanikły poczucie wspólnoty". Jak dodał, od wszystkich Polaków zależy, aby taki obraz Polski nie powstał.

 

Historia przełomu 1989 r., kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji Święta Wolności, wskazówki jak zgłosić własną inicjatywę oraz inne informacje na ten temat zostały zebrane na podstronie www.prezydent.pl/swieto-wolnosci

 

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu