Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2013

Prezydent: Koniec polityki ekspedycyjnej

  |   Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego Główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

Zdecydowanie  odchodzimy od nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszonej w 2007 roku polityki ekspedycyjnej. Koniec łatwej polityki łatwego wysyłania żołnierzy polskich na antypody świata - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski w wystąpieniu z okazji Święta Wojska Polskiego. 

 

W głównych uroczystościach, które odbyły się w czwartek w południe przed Belwederem wzięła udział Małżonka Prezydenta RP, a także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef BBN Stanisław Koziej, premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

 

Prezydent wspomniał 41 polskich żołnierzy, którzy stracili życie walcząc w operacji afgańskiej.  - Ta wojna toczy się z dala od Polski, ale toczy się w ramach natowskiej zasady solidarności. A solidarność i wiarygodność sojusznicza to ważny, to bardzo ważny element naszego polskiego bezpieczeństwa - mówił.

 

Zobacz także: Wystąpienie z okazji Święta Wojska Polskiego Nominacje i odznaczenia na dziedzińcu Belwederu Bronisław Komorowski wskazywał, że polski udział w tej misji, jeżeli chodzi o jej wymiar bojowy, zbliża się do finału. - Wypełniliśmy z honorem nasz sojuszniczy obowiązek - ocenił. - Zmniejszony więc został w ostatnich dniach i to w sposób bardzo istotny polski kontyngent w Afganistanie, zadania jego zostały zredukowane głównie do szkolenia armii afgańskiej - podkreślił.
 

 

- Dzisiaj nadal dbając o wiarygodność i solidarność sojuszniczą, być może także poprzez nasz udział w misjach, ale w misjach na miarę naszych potrzeb i naszych możliwości, chcemy jak największe środki budżetowe przynależne Siłom Zbrojnym przeznaczać nie na misje zewnętrzne, ale na modernizację armii polskiej pod kątem potrzeb obronnych naszego terytorium, pod kątem potrzeb systemu obronnego sił NATO, także na rzecz naszych partnerów w Sojuszu - podkreślił prezydent. 

 

Zaznaczył, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego zobowiązuje nas, Polskę, do współpracy, ale celem nadrzędnym sojuszu suwerennych państw jest zawsze obrona własnego terytorium, jest zawsze obrona terytorium także innych krajów członkowskich Sojuszu.  - Tej zasadzie chcemy być wierni - dodał.

 

Prezydent wskazywał, że przeżywamy okres długiego pokoju w Europie, stajemy się wspólnotą, uczymy pojednania – w imię dobrego życia przyszłych pokoleń. Ale - zaznaczył - nie możemy, nadmiernie licząc na innych, zaniechać troski o bezpieczeństwo kraju i zaniechać własnego, polskiego wysiłku.

 

- Żyjemy w wolnym państwie, ale w świecie nie wolnym od zagrożeń. Dlatego polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa muszą być traktowane priorytetowo - przekonywał prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że budowa nowoczesnych i skutecznych sił zbrojnych to także siła tradycji, to także siła morale armii i społeczeństwa, ale to zawsze przede wszystkim pieniądze. Pieniądze - mówił - adresowane do priorytetowych zadań i programów, pieniądze przewidywalne, dające się zaplanować i rozsądnie zainwestować.

Przekonywał, że dlatego tak duże znaczenie ma ustawa o modernizacji technicznej Sił Zbrojnych z 2001 roku i tak duże znacznie ma utrzymanie zasady partycypacji budżetu obronnego w PKB w wysokości 1,95% całości. Jak przyznał, rozumie, że także system obronny musi uczestniczyć w trudnym procesie ograniczeń wydatków w bieżącym roku z powodu mniejszych niż zakładał rząd wpływów do budżetu.

 

Jednak w ocenie Bronisława Komorowskiego, ograniczenia powinny uwzględniać, szanować priorytety, najważniejsze programy modernizacyjne, realizowane w perspektywie wieloletniej. I zaznaczył, że tegoroczna korekta budżetu MON nie może zagrażać także samej regule 1,95% na przyszłość.

 

W swoim wystąpieniu Prezydent RP podkreślał dumę z polskich Sił Zbrojnych. - Jesteśmy dumni z ich tradycji, z ich współczesnej służby dla Ojczyzny. Czujemy wszyscy, że chcemy być także dumni z ich sprawności, nowoczesności, technicznego wyposażenia, nowoczesności wyszkolenia sił zbrojnych w przyszłości - powiedział.
 

Po wystąpieniu prezydenta mieszkańcy Warszawy oraz goście odwiedzający stolicę mogli obserwować wojskowy przemarsz przez Aleje Ujazdowskie, w którym wzięły udział m.in.: Kompania Reprezentacyjna WP, pododdział 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pododdział uczestników misji stabilizacyjnej w Afganistanie, pododdziały historyczne piesze i konne, a także pojazdy wojskowe historyczne, w tym - na platformie - zabytkowy czołg Renault FT-17,  pojazdy wojskowe współczesne, lotnictwo bojowe i orkiestry.

Poleć znajomemu