Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 sierpnia 2013

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego   |   Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego Pałac Prezydencki - okolicznościowa iluminacja z okazji Święta Wojska Polskiego

W czwartek o godz. 12.00 przed Belwederem odbędą się główne obchody Święta Wojska Polskiego. Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprasza na uroczystości mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających stolicę.

 

Główne uroczystości będą połączone z przemarszem pododdziałów wojskowych z udziałem historycznego oraz współczesnego sprzętu wojskowego przez Aleje Ujazdowskie.

 

W czwartek rano tuż po godz. 8.00 prezydent złoży wieniec od Narodu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
 

Później o godz. 8.30 będzie uczestniczył w Katedrze Polowej WP we Mszy Świętej za Ojczyznę, którą będzie celebrował Ordynariusz Polowy WP bp Józef Guzdek.
 

Przed wejściem do Katedry Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska – w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego Świętem Matki Boskiej Zielnej - otrzyma tradycyjny bukiet kwiatów od przedstawicielki Instytutu Dziedzictwa oraz przedstawiciela Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Pierwsza Dama sprawuje honorowy patronat nad projektem „Cudowna Moc Bukietów” realizowanym przez Instytut Dziedzictwa.
 

O godz. 10.00 Bronisław Komorowski złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu imienia Marszałka.
 

Później Prezydent RP odsłoni na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa pamiątkową tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu.
 

To właśnie gen. Szeptycki - minister spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej - rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego słowami: „W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski”
 

Zobacz także: Awanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego O godz. 11.00 na dziedzińcu Belwederu odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów odchodzących w stan spoczynku.
 

Z okazji Święta Wojska Polskiego, na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, 1 sierpnia 2013 r. nadał ośmiu oficerom stopień generalski i jednemu stopień admiralski.
 

W południe odbędą się główne państwowe uroczystości z przemówieniem Bronisława Komorowskiego i przemarszem, w którym wezmą udział m.in.: Kompania Reprezentacyjna WP, pododdział 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pododdział uczestników misji stabilizacyjnej w Afganistanie, pododdziały historyczne piesze i konne, a także pojazdy wojskowe historyczne, pojazdy wojskowe współczesne, lotnictwo bojowe i orkiestry.
 

A już od środy po zmierzchu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego można oglądać okolicznościową iluminację. Na białym i czerwonym tle wyświetlane jest godło państwowe. Iluminację można podziwiać do świtu w piątek.

 

Poleć znajomemu