Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 sierpnia 2013

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  |   Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z udziałem ministra Sławomira Rybickiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Uroczystości na Mokotowie w 69. rocznicę Powstania Warszawskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego Zapalenie "Ognia pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Z udziałem Doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego

W ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed stołecznym pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK spotkali się Powstańcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, by uczcić pamięć poległych. W uroczystościach wziął udział minister Sławomir Rybicki, który w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego złożył wieniec.
 

Przed pomnikiem został wystawiony wojskowy posterunek honorowy. Hołd powstańcom oddały także licznie przybyłe poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich oraz uczestniczący w uroczystości mieszkańcy Warszawy.
 

Wcześniej odbyły się uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie - złożenie wieńców, zapalenie zniczy i minuta ciszy przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.
 

W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, prezydent Warszawy, wojewoda mazowiecki, przedstawiciele rządu i parlamentarzyści. Prezydenta reprezentował Waldemar Strzałkowski.
 

Pamięć poległych powstańców mokotowskich uczczono odegraniem przez orkiestrę reprezentacyjną policji "Marszu Mokotowa", zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku gen. Orlicz-Dreszera.

 

Pomnik Mokotów Walczy 1944 upamiętnia powstańców Mokotowa, żołnierzy Armii Krajowej pułku "Baszta" oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, walczących w dniach 1 sierpnia - 27 września 1944 r.

 

Wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie zapalono "Ogień pamięci" przyniesiony z Grobu Nieznanego Żołnierza. Prezydenta podczas uroczystości reprezentował Doradca Jan Lityński.

 

"Ogień pamięci", od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Jej dowódcą był Powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak.
(PAP, inf. własna)

 


 

Poleć znajomemu