Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 28 lipca 2013

W niedzielę Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim

  |   Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę w godz. 10.00-16.00 mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę mogli zwiedzać Pałac Prezydencki. Zwiedzającym zostały udostępnione miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości, można było także podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, obrazy Jerzego Nowosielskiego oraz nową Salę Chorągwianą.

 

Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia – Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.

 

Odwiedzający Pałac Prezydencki mogli zwiedzić także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja br., w dniu Święta Flagi. Salę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Można było też podziwiać Galerię Rogalińską, przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Luciena Simona. Można było także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego.

Poleć znajomemu