Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 lipca 2013

W niedzielę dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę mogli zwiedzić miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości, a także podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, obrazy Jerzego Nowosielskiego oraz nową Salę Chorągwianą.


Pałac Prezydencki będzie także otwarty 28 lipca w godz. 10.00-16.00.


Zobacz także: Otwarcie Sali Chorągwianej Odwiedzający Pałac Prezydencki mogli zwiedzić m.in. Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Salę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność.  W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości:  Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku. A od 4 czerwca 2013 roku prezentowany jest również jeden z historycznych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja, wydanych 30 kwietnia 1981 roku w Warszawie przez Komisję Kultury Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

 

Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Można było także podziwiać Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona. We wnętrzach Pałacu Prezydenckiego prezentowane są obrazy z Rogalina, siedziby Rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, pałacu wzniesionego w latach 1768–1776, a od roku 1949 Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Są częścią zbioru zgromadzonego na przełomie wieków przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (1847–1926) i pomieszczonego we wzniesionej przezeń przy pałacu w latach 1911–1912 galerii. W 1990 roku Edward Bernard Raczyński, były Prezydent RP na uchodźstwie powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską oraz prawa do pałacu i parku w Rogalinie.


Zobacz także: Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego W Pałacu Prezydenckim można było także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane: "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.

 

Mieszkańcy stolicy i goście odwiedzający Warszawę mogli ponadto zobaczyć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki. Dla zwiedzających zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka.

Poleć znajomemu