Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 lipca 2013

"Wzajemnie pojednanie buduje się na prawdzie"

  |   Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Wołyńskiej

Zbrodnią o znamionach ludobójstwa, jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń Polaków podczas II wojny światowej nazwał prezydent Bronisław Komorowski wydarzenia, które rozegrały się 70. lat temu na Wołyniu.  - Prawda w pełni zrozumiana i odpowiednio przeżyta może być wielką szansą na to, by rzetelna wiedza o tamtym dramacie stała się fundamentem polsko-ukraińskiego pojednania - mówił prezydent. - Chcemy pamiętać, by żyć mądrzej i lepiej budować sąsiedztwo i współpracę polsko-ukraińską - dodał.

 

W czwartek odbyły się w Warszawie na Skwerze Wołyńskim uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni. Wzięli w nich udział Prezydent RP i przedstawiciele najwyższych władz państwowych m.in. rządu, Sejmu i Senatu.  Z ramienia Kancelarii Prezydenta RP w uroczystości uczestniczyli m.in. Szef KPRP Jacek Michałowski, minister Jaromir Sokołowski oraz doradcy Tadeusz Mazowiecki i Tomasz Nałęcz. Obecni byli także przedstawiciele środowisk kresowych i krewni ofiar zbrodni UPA.

 

Mszy św. polowej przewodniczył biskup polowy wojska polskiego Józef Guzdek.  Następnie nastąpiło odsłonięcie Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej i złożenie pod nim kwiatów.  Pomnik odsłonił Prezydent RP wraz z sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Kunertem i Stefanem Mizerą, który przeżył zbrodnię wołyńską (jako sześciomiesięczne niemowlę, ocalał pod ciałem zamordowanej matki).

 

- Jestem wzruszony mogąc spotkać się tutaj dzisiaj z Państwem na wspólnej modlitwie za dusze ofiar Zbrodni Wołyńskiej, która była zbrodnią o znamionach ludobójstwa. Jestem wdzięczny, że razem mogliśmy modlić się po chrześcijańsku mówiąc i przypominając światu, ale także samym sobie modląc się słowami „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Jest co odpuszczać. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej

 

Jest o co prosić dobrego Pana Boga, aby darował ludziom zbrodnie. Bo ta zbrodnia była jedną z najbardziej bolesnych doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej - powiedział prezydent Komorowski na Skwerze Wołyńskim podczas odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

 

Bronisław Komorowski przypomniał też, że ofiarami zbrodni na Wołyniu, byli także przedstawiciele innych nacji. - Był to straszny czas, był to rejon szczególnie podatny na zbrodnie wzajemne. Dlatego czcząc dzisiaj polskie ofiary pamiętajmy także i o zagładzie Żydów na tych terenach, pamiętajmy także o śmierci Ukraińców i o śmierci wszystkich innych mieszkańców tych dawnych południowo-wschodnich terenów kresowych Rzeczpospolitej - mówił prezydent.


Prezydent podkreślił zasługi Rodzin Kresowych, które konsekwentnie upominały się o pamięć i prawdę o śmierci najbliższych, zwrócił też uwagę na rolę duchowieństwa w staraniach na rzecz polsko-ukraińskiego dialogu przypominając ogłoszoną 28 czerwca deklarację biskupów z obu państw, w której duchowni dystansują się od poglądów i osób zakłamujących oraz usprawiedliwiających zbrodnie na Polakach, potępiają "skrajny nacjonalizm i szowinizm, który przed 70 laty popchnął do zbrodni Organizację Ukraińskich Nacjonalistów". W ocenie Bronisława Komorowskiego, jeśli deklaracja zostanie właściwie przemyślana, będzie przełomowym krokiem na drodze do polsko-ukraińskiego pojednania.


Prezydent podkreślił, że Polacy i Ukraińcy muszą razem udźwignąć "ogromny ciężar bólu pamięci o strasznych czasach, o podłych czasach, o czasach, które jednak minęły". - Musimy udźwignąć ten ciężar pamięci my Polacy. W sposób szczególny i trudny dla nich muszą udźwignąć Ukraińcy, obywatele wolnej, niepodległej Ukrainy dzisiaj - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powiedział w homilii podczas mszy polowej: "Tylko poznanie pełnej prawdy o dokonanej zbrodni może nas wyzwolić od postawy wzajemnych oskarżeń, a nawet nienawiści. Trzeba nazwać po imieniu zbrodniarza i ofiarę, należy określić proporcje zadanych ran".


Autorem Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau. Dominującym elementem nowego monumentu jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa bez rąk. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Na pomniku, na jednej z tablic umieszczono napis: "W hołdzie obywatelom Polskim ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947 na terenach byłych siedmiu województw II Rzeczypospolitej". W sarkofagu u stóp krzyża będzie gromadzona ziemia z 2136 miejscowości, których nazwy widnieją na tablicach.


Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wieńce, a Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Uroczystość w asyście honorowej Wojska Polskiego zakończył apel poległych. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu