Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 lipca 2013

"Gen. Sikorski symbolem walki o niepodległość"

  |   Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” Muzeum Wojska Polskiego - otwarcie wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz”

Ofiara życia gen. Sikorskiego miała swoje wielkie znaczenie z punktu widzenia trwałej walki, trwałych zamysłów i trwałych polskich marzeń o wolności i niepodległości - mówił prezydent podczas otwarcia wystawy pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz”.

 

Prezydent zaznaczył, że zorganizowana w Muzeum Wojska Polskiego wystawa odbywająca się w 70. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego jest ważna z wielu powodów.
 

Bronisław Komorowski wskazywał, że Władysław Sikorski był symbolem polskiej walki o niepodległość, ale też polskiego dramatu, klęski w tamtej walce o wolność. - Śmierć generała Sikorskiego wywarła ogromny wypływ zarówno na to, co działo się wokół Polski, jak i na to, co działo się w Polsce. Była niewątpliwie jednym z elementów, które złożyły się na załamanie się tzw. sprawy polskiej – powiedział. W jego opinii, zaczęła ona być niewygodna dla aliantów i niektórych środowisk wewnątrz kraju.

 

- To był moment, kiedy sprawa polska miała się bardzo źle, co doprowadziło wkrótce do katastrofy w postaci umów jałtańskich,  w Poczdamie, w postaci wszystkich decyzji, które ograniczały polską suwerenność, które także stawiały pod wielkim znakiem zapytania sens polskiego zaangażowania od 1 września 1939 r. po sam koniec II wojny światowej - dodał.
 

Ale – zwrócił uwagę prezydent - ofiara krwi, ofiara życia gen. Sikorskiego miała swoje wielkie znaczenie z punktu widzenia trwałej walki, trwałych zamysłów i trwałych marzeń polskich o wolności, o niepodległości.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że znaczna część polski serc i umysłów krążąc wokół pamięci o symbolu polskiego oporu II wojny światowej, jakim był gen. Sikorski przygotowała także to drugie polskie zwycięstwo w 1980 i potem 1989 roku. - I choćby z tego powodu jesteśmy wdzięczni gen. Sikorskiemu i zobowiązani do zachowania wdzięcznej pamięci. Chciałbym, aby ta pamięć trwała jak najdłużej – podkreślił prezydent.

 

Wskazywał, że Władysław Sikorski był nie tylko generałem, ale też premierem i dźwigał na swoich barkach odpowiedzialność za Polskę w najtrudniejszym momencie, kiedy nasz kraj był okupowany, walczył o podtrzymanie swoich praw, marzeń o niezależności.

 

- Jest więc szczególnym przykładem jedności służby na rzecz państwa – jedności służby wojskowej i służby politycznej. To także jest i powinno być źródłem refleksji , jeżeli chodzi o sposób podchodzenia do spraw polskich, publicznych także dzisiaj w wolnej Polsce, gdzie potrzebna jest budowa etosu służby, etosu służby dla państwa, dla społeczeństwa, dla Narodu i w mundurze i bez munduru – powiedział Bronisław Komorowski. - To ta sama służba, to samo poświęcenie, choć innego rodzaju ryzyko – podkreślił.

 

W przygotowanej przez Muzeum Wojska Polskiego wystawie pt. „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” ukazano postać generała Władysława Sikorskiego na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku, szczególnie lat I i II wojny światowej.

 

Na wystawie zgromadzono eksponaty związane z życiem i działalnością generała do 1939 roku, jak i zabytki z lat 1939-1943, gdy Władysław Sikorski pełnił obowiązki premiera Rządu Jedności i Obrony Narodowej oraz Naczelnego Wodza. Wśród ponad 100 eksponatów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego znajduje się kilkadziesiąt związanych bezpośrednio z osobą generała Sikorskiego – jego ordery i odznaczenia, mundury, szable, przedmioty osobiste, a także liczne dokumenty.

 

Poleć znajomemu