Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 lipca 2013

O współpracy polsko-greckiej na forum UE

  |   Spotkanie prezydentów Polski i Grecji z przedstawicielami mediów Spotkanie prezydentów Polski i Grecji z przedstawicielami mediów

O solidarności z Grecją i wysiłkach na rzecz stabilizacji sytuacji tego kraju i innych państw walczących z kryzysem gospodarczym oraz polsko-greckiej współpracy na forum UE - rozmawiali w poniedziałek prezydenci Polski i Grecji: Bronisław Komorowski i Karolos Papoulias.

 

- Mając pełną świadomość tego, że spotykamy się w okresie trudnym dla całej UE, także i dla Grecji ze względu na kryzys gospodarczy, pragnę wyrazić nie tylko solidarność z Grecją, ale również wyrazić nadzieję, przekonanie, że wspólnym wysiłkiem przyspieszymy stabilizację Grecji i innych krajów Unii Europejskiej, tak aby ta współpraca mogła przynosić dobre efekty i dobre owoce na przyszłość - powiedział Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Papouliasem, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce.

 

Jak poinformował, z prezydentem Grecji rozmawiał m.in. o polskich doświadczeniach wychodzenia z kryzysu ekonomicznego.

- Polska ma doświadczenie dramatycznego załamania gospodarki pod koniec lat 80. Z tego kryzysu wyszliśmy wzmocnieni i m.in. to wzmocnienie dało pozytywne efekty w okresie, kiedy polska gospodarka skutecznie broniła się przed kryzysem europejskim – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Jak dodał, "Polska wtedy w znacznej mierze musiała sama rozwiązywać swoje kłopoty i trudności".

 

- Dzisiaj jesteśmy członkiem Unii Europejskiej razem z Grecją. Dlatego szczególnego znaczenia nabrała współpraca polsko-grecka na forum europejskim. Przejawiła się ona m.in. skuteczną walką o fundusze europejskie w ramach przyszłej perspektywy budżetowej Unii - zaznaczył prezydent.

 

W jego ocenie cieszy szczególnie to, że wspólnym wysiłkiem oba państwa zdołały zapewnić bardzo korzystne decyzje, dotyczące partycypacji Polski i Grecji w funduszu spójności.

 

Polski prezydent wyraził także przekonanie, że jednym ze skutecznych elementów wychodzenia z kryzysu jest także rozwój kontaktów i współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Grecją.

 

Jak zaznaczył, w Polsce z satysfakcją przyjmowane są wszelkie sygnały świadczące o tym, że wracamy do coraz wyższego poziomu wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami, oraz że zwiększa się także liczba Polaków spędzających wakacje w Grecji.

 

 

Z satysfakcją odnotowuję również to, że (...) widać daleko idącą wspólnotę myśli i poglądów na perspektywę zarówno kontynuowania procesu integracji europejskiej i jej pogłębiania, jak i na rzecz budowania szczególnych relacji z naszymi sąsiadami także poprzez sukces Partnerstwa Wschodniego - wskazał Bronisław Komorowski.

 

Jak przyznał, w sposób szczególny cieszy się z poparcia greckiego prezydenta dla perspektywy podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

 

Ponadto dodał, że źródłem zacieśnienia polsko-greckiej współpracy powinien być obchodzony w 2014 r. rok kultury polskiej w Grecji i rok kultury greckiej w Polsce.

 

Podczas spotkania prezydentów Polski i Grecji przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu krajów podpisali umowy międzyrządowe o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.

 

- Dwustronne stosunki kształtują się na bardzo wysokim poziomie i w te cechy wpisuje się podpisana dziś umowa o współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej - skomentował prezydent Grecji.

 

Poinformował też, że z polskim prezydentem rozmawiał o skutkach kryzysu gospodarczego, który dotknął Grecję. - Miałem możliwość poinformowania prezydenta Komorowskiego o kryzysie gospodarczym, który doświadcza mój kraj, a w szczególności jego słabsze sfery i dotyka w bardzo bolesny sposób. Dlatego szczególną uwagę przypisujemy solidarności europejskiej w ramach partnerstwa naszych krajów - powiedział prezydent Papoulias.

 

Jak podkreślił, podczas rozmowy z polskim prezydentem poruszył także kwestię cypryjską, którą określił jako sprawę "szczególnej wagi". - Pomimo, że główna rola spoczywa na ONZ, to rozwiązanie tej kwestii powinno być europejskim rozwiązaniem, które będzie w poszanowaniu acquis communautaire (dorobek prawny Wspólnot Europejskich) - ocenił prezydent Grecji.

 

Poleć znajomemu