Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 czerwca 2013

Prezydent spotkał się z wojskowymi kapelanami

  |   Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP Spotkanie z kapelanami Ordynariatu Polowego WP

Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się, w Wojskowym Instytucie Medycznym, z kapelanami Ordynariatu Polowego WP. Kapelani uczestniczyli tam w szkoleniu dotyczącym stresu bojowego, odbywającym się w ramach ich dorocznej odprawy. W spotkaniu wziął także udział szef BBN minister Stanisław Koziej.

 

Prezydenta powitał biskup polowy Józef Guzdek, który przedstawił Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP istotę szkoleń kapelanów. Nawiązał przy tym do pełnionej przez nich roli podczas misji zagranicznych, służby duszpasterskiej w kraju  i znaczenia współpracy z takimi instytucjami jak WIM.

 

W swoim wystąpieniu Bronisław Komorowski zaznaczył, że zawsze doceniał rolę jaką kapelani odgrywają w środowisku wojskowym. Podkreślił, że wsparcie duchowe udzielane żołnierzom i ich rodzinom jest służbą, którą kapelani dobrze wypełniają. Prezydent odwołał się do początków istnienia Ordynariatu Polowego WP, w tworzeniu którego – jako ówczesny wiceminister obrony narodowej i orędownik przywrócenia tej formacji Wojsku Polskiemu – miał udział. Prezydent RP, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, podziękował Biskupowi Polowemu za ofiarną służbę, gratulując jednocześnie sprawnego przeobrażenia ze struktury funkcjonującej w armii z poboru na strukturę, która wypełnia swoją misję w wojsku zawodowym.

 

Poruszył też kwestię zmniejszenia liczby kapelanów. Stwierdził, że zmiany zachodzące w siłach zbrojnych wymuszają dokonanie reorganizacji wszystkich struktur, także ordynariatu. Podkreślił, że najważniejsze jest to, że zmiany zachodzą w sposób przemyślany, zgodny z oczekiwaniami środowiska wojskowego i samych kapelanów. Do tych słów Bronisława Komorowskiego odniósł się biskup polowy WP Józef Guzdek, dziękując prezydentowi, że jako Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych dokłada wszelkich starań, aby konieczne zmiany zachodziły w sposób ewolucyjny, zapewniający kapelanom, którzy już niebawem zakończą działalność w swoich parafiach wojskowych, sprawne przejście poza struktury sił zbrojnych.

 

Na zakończenie wizyty Bronisław Komorowski złożył duchownym życzenia, a bp. J. Guzdkowi przekazał ryngraf z dedykacją.

 

Kapelani spotykają się co roku na odprawie, aby wymienić się doświadczeniami duszpasterskimi oraz zaplanować zadania na najbliższy czas. W tym roku odprawa kapelanów odbywa się w Rynii nad Zalewem Zegrzyńskim.

Odprawa szkoleniowa rozpoczęła się w poniedziałek 17 czerwca i potrwa do środy. Biorą w niej udział kapelani z wojska, straży granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz policji.

 

Poleć znajomemu