Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 czerwca 2013

Prezydent spotkał się z premierem Japonii

  |   Prezydent spotkał się z premierem Japonii Prezydent spotkał się z premierem Japonii Prezydent spotkał się z premierem Japonii

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w niedzielę w Belwederze z premierem Japonii Shinzo Abe, który tego dnia wziął udział w Warszawie w szczycie szefów państw Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu wziął też udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.

 

Po spotkaniu minister Sokołowski powiedział PAP, że Bronisław Komorowski "wyraził zainteresowanie intensyfikacją stosunków politycznych i gospodarczych z Japonią oraz współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa".

 

- Premier Shinzo Abe zadeklarował gotowość do udostępnienia Polsce najnowocześniejszych technologii w dziedzinie energetyki jądrowej - relacjonował Jaromir Sokołowski.

 

Bronisław Komorowski i Shinzo Abe - jak poinformował prezydencki minister - omówili także "plan rozwoju stosunków dwustronnych w najbliższych latach".

 

Japoński premier podziękował też za polską pomoc udzieloną po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku.

 

W rozmowie z polskim prezydentem Abe zabiegał również - mówił Sokołowski - o poparcie Polski dla Tokio jako gospodarza letnich igrzysk olimpijskich w 2020 roku.

 

To pierwsza wizyta premiera Japonii w Polsce od 2003 r. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu