Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 czerwca 2013

Spotkanie z rodziną olimpijską

  |   Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską Spotkanie z rodziną olimpijską

- Sport ma wiele elementów wiążących go z kształtowaniem postaw obywatelskich – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z rodziną olimpijską. Zaznaczył, że każdy sportowy sukces jest także sukcesem Polski i całego społeczeństwa.


Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką spotkał się w poniedziałek z medalistami olimpijskimi, przedstawicielami zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz środowisk współpracujących z polskimi olimpijczykami.
 

Prezydent w uznaniu zasług dla polskiego ruchu olimpijskiego, za osiągnięcia sportowe wręczył odznaczenia państwowe:
 

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał Adrian Zieliński (złoty medalista z Londynu w podnoszeniu ciężarów kat. 85 kg);

 

Złoty Krzyż Zasługi - Sylwia Bogacka (srebrna medalistka z Londynu w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m);


Srebrny Krzyż Zasługi – Bartłomiej Bonk (brązowy medalista z Londynu w podnoszeniu ciężarów w kat . 105 kg).


Zobacz także: Odznaczenia podczas spotkania z rodziną olimpijską - Staramy się od dłuższego czasu promować rodzinę – mówił podczas uroczystości prezydent – m.in. w ramach akcji „Dobry Klimat dla Rodziny”.
 

- Państwo jako rodzina olimpijska stanowią wspaniałą ilustrację, a jednocześnie wspaniałe narzędzie tworzenia dobrego klimatu - zaznaczył. - Rodzina olimpijska to szczególny przypadek rodziny, gdzie są związki między ludźmi, emocje, wspólny cel, dążenia, wspólne porażki, wspólne sukcesy. Jest to rodzina duża i jest ważnym punktem odniesienia dla wszystkich Polaków, dla całej wspólnoty narodowej – dodał Bronisław Komorowski.


Prezydent wskazywał, że na sportowców zwrócone oczy oraz kierowane są do nich nadzieje i pozytywne emocje całego społeczeństwa. W jego ocenie, każdy z Polaków ma przekonanie, że ma swoją malutką cząstkę i też uczestniczy w tym wielkim wysiłku, wielkim zwycięstwie, wielkim wyróżnieniu, jakim jest medal olimpijski. - To także jest element budujący siłę wspólnoty - zaznaczył.


Bronisław Komorowski podkreślał, że od wysiłku, pracy, czasem też trochę też od szczęścia bardzo wiele zależy, a sukcesy są w zasięgu naszych możliwości.


- Sport ma wiele elementów wiążących go z kształtowaniem postaw obywatelskich – ocenił prezydent. Dlatego w tej szczególnej rodzinie – rodzinie olimpijskiej chciałbym dostrzec pozasportowe aspekty funkcjonowania państwa.


Dziękował za chęć podzielenia się własnym sukcesem poprzez działania na rzecz innych w pozasportowych obszarach – w akcjach społecznych, w pomocy osobom potrzebującym.


Prezydent dziękował też za wysiłek zawodników, trenerów, który zaowocował sukcesami. Chciałbym także – dodał - abyśmy pamiętali o tych, którym się nie udało, nie sięgnęli po medale, ale też są cząstką tej wielkiej rodziny olimpijskiej, tworząc klimat akceptacji dla sportu, usportowienia obywateli.


Prezydent przekazał biało-czerwoną flagę przekazał kandydatom do reprezentacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 r. Flagę odebrał skoczek narciarski Kamil Stoch w towarzystwie innych sportowców.

 

 

Odznaczeni zostali również:  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Beata Mikołajczyk;  Srebrnym Krzyżem Zasługi - Damian Janikowski oraz Karolina Naja, którzy nie mogli przybyć na poniedziałkową uroczystość.

 

Podczas spotkania młodzież zaprezentowała pokaz fechtunku na szable.
 

W spotkaniu wzięli udział także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ministrowie w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki, Maciej Klimczak oraz doradcy Prezydenta RP.
 

Zapis całego spotkania:

Poleć znajomemu