Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 4 czerwca 2013

Prezydent: Nie ma wolności bez radości

  |   Prezydent przed uroczystością wręczenia odznaczeń Para Prezydencka przed uroczystością wręczenia odznaczeń Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r. Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r. Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r. Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r. Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r. Uroczystość wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r.

Nie ma radości bez wolności, ale też nie ma wolności bez radości – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia odznaczeń w rocznicę 4 czerwca 1989 r.


Zobacz także: Odznaczenia z okazji Święta Wolności Lista odznaczonych w dniu Święta Wolności - 4 czerwca 1989 roku wygrała „Solidarność, wygrał wielki ruch antykomunistyczny. Nie ma dwóch wygranych. Myśmy wygrali tę walkę ale warto pamiętać, że ta data oznacza również, że wygrała Polska jako całość, wygrała szansa na demokratyzację Polski, na zbudowanie kraju wolnego wolnych obywateli, wygrała szansa na odzyskanie niepodległości – mówił Bronisław Komorowski.
 

- Jestem przekonany, że pomimo faktu, że zwycięzca jest tylko jeden, to święto może być głęboko przeżywane przez wszystkich ludzi, którzy włączyli się w działania na rzecz mądrego odzyskiwania i zagospodarowywania wolności. To może być Święto Wolności dla wszystkich Polaków i dla wszystkich przyjaciół Polski - podkreślił.
 

Prezydent wyraził zadowolenie, że uroczystość zgromadziła wszystkich, którzy cieszą się z odzyskanej wolności i mądrego jej zagospodarowywania. W jego opinii, ci którzy czują się ludźmi wolnymi radują się ze wszystkich osiągnięć wolnej Polski, które są zasługą historyczną, ale też zasługą dla współczesnego państwa polskiego. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta w rocznicę 4 czerwca 1989 r.
 

W uroczystości wzięli udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, b. premier Tadeusz Mazowiecki, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie i doradcy Prezydenta, a także premier Donald Tusk z Małżonką, parlamentarzyści i dyplomaci.

 

Prezydent gratulował i dziękował odznaczonym, zarówno tym, którzy uczestniczyli w niełatwej walce w okresie opozycji antykomunistycznej w Polsce, w wybijaniu się na niepodległość, jak i tym, dzięki którym nasza niełatwa walka zyskiwała zrozumienie, akceptację i sympatię na całym świecie.


Bronisław Komorowski dziękował korespondentom, dziennikarzom, którzy przenosili polskie marzenia i wysiłki do świata wolnego. Dziękował także osobom, które w inny sposób wspomagały naszą niełatwą drogę ku wolności.
 

- Chciałbym serdecznie prosić, aby Państwa zaangażowanie i działalność zawsze świadczyły o tym, że świadomie i z determinacją cały czas dbały o polską wolność, o jej jak najlepszy kształt, jak najlepszy charakter – powiedział, zaznaczając, że wolność nie jest dana raz na zawsze, stale trzeba ją wzbogacać i stale o nią dbać.
 

Zobacz także: Polskie media włączyły się w obchody Święta Wolności Prezydent dziękował też mediom za zaznaczenie w szczególny sposób dzisiejszej rocznicy, nawiązując w swoich wydaniach do „solidarycy”.

 

- Dzisiejsza uroczystość to wstęp do przyszłego roku, który będzie niesłychanie ważny dla przeżycia polskiej wolności – mówił prezydent - to będzie okrągła rocznica tego wielkiego wydarzenia, jakim były wybory 4 czerwca 1989 roku.
 

Prezydent chciałby, aby ten szczególny rok polskiej wolności był okazją do przypomnienia trudnej drogi walki o niepodległość i jej odzyskiwanie, dla przypomnienia zasług opozycji antykomunistycznej, demokratycznej, niepodległościowej i dla przypomnienia zasług wielkiego ruchu „Solidarności”.
 

Zaznaczył, że chciałby, aby w przyszłorocznych wydarzeniach było miejsce dla podkreślenia odwagi i wagi zawartego przy Okrągłym Stole kompromisu, który sam w sobie nie był wolnością, ale był ważną, mądrą drogą ku polskiej wolności, ku zwycięstwu 4 czerwca 1989 roku. 

 

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w ogrodach z udziałem Pary Prezydenckiej, b.premiera Tadeusza Mazowieckiego, premiera Donalda Tuska oraz zaproszonych gości.

 

Poleć znajomemu