Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 2 czerwca 2013

Otwarcie wystawy „Wspólnota zwycięstwa”

  |   Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda Otwarcie wystawy pt."Wspólnota zwycięstwa" w Galerii Kordegarda

W ramach obchodów Święta Wolności prezydent Bronisław Komorowski otworzył w niedzielę w Galerii Kordegarda wystawę z okazji 24. rocznicy wyborów parlamentarnych z 1989 roku pt.  „Wspólnota zwycięstwa”. Pomieszczenie galerii wystylizowano na lokal wyborczy z 1989 r.


- To ważne, aby trwała pamięć i o wydarzeniach, i o zwycięstwach, ale także o tym szczególnym nastroju, który towarzyszył tamtym pierwszym, nie w pełni jeszcze demokratycznym wyborom - powiedział prezydent, otwierając wystawę.


Podkreślił, że zwycięstwo podczas wyborów 4 czerwca 1989 r. było szczególne, gdyż "wbrew trudnej naszej historii było to zwycięstwo odniesione nie w walce, nie przez rozwiązania siłowe, ale poprzez kartkę wyborczą" - zaznaczył.

 

Po wystawie prezydenta oprowadził Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz.  W uroczystości uczestniczył Podeskretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak.


W "lokalu wyborczym" w Galerii Kordegarda znalazły się w nim m.in. urna wyborcza, stół komisji wyborczej przykryty zielonym suknem, ówczesne godło - biały orzeł w czerwonym polu bez korony. Zadbano także o detale: paprotki w doniczkach, białe i czerwone goździki.


Przygotowano karty do głosowania. "Głosujący" mogą wybrać z kilku możliwości, czego chcieliby życzyć Polsce w 24. rocznicę wyborów czerwcowych 1989 r. Przewidziane odpowiedzi to: - dialogu i otwartości; - aby była konkurencyjna; - wiary we własne możliwości; - pozytywnego myślenia; - radości każdego dnia; - umiejętności świętowania razem. Można też dopisać własne życzenie. Bronisław Komorowski wrzucił do urny symboliczną kartę zawierającą ,,Życzenie dla Polski”. Powiedział, że życzy Polsce wiary we własne możliwości.


Przed galerią ustawiono samochód - nyskę oklejoną plakatami wyborczymi z 1989 r. W niedzielę można także zrobić odbitkę małego plakatu na starej prasie podziemnej służącej do produkcji ulotek.


W galerii można także obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą wyborów 4 czerwca 1989 r.


Wystawa zorganizowana z inicjatywy prezydenta z okazji Święta Wolności 4 czerwca będzie otwarta do środy, 5 czerwca, w godz. 11-19.  (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu