Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 maja 2013

Prezydent zachęca do wspólnego świętowania

Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza do wspólnego świętowania 4 czerwca, rocznicy pierwszych w historii powojennej Polski częściowo wolnych wyborów. Na tegoroczne obchody Święta Wolności złożą się wydarzenia zaplanowane na kilka dni i poświęcone różnym obliczom sukcesu polskiej transformacji: wolności gospodarczej, wolności w kulturze i sztuce, aktywności obywatelskiej.

 

W ramach obchodów 24. rocznicy ‘89 zaplanowano m.in.: Dzień Dziecka na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego (1 VI), koncert na warszawskim Placu Konstytucji pt. „Wolność Wyboru – Wybór Wolności” (2 VI), odznaczenia dla osób, których sukcesy są symbolem zagospodarowania wolności, Toast za Wolność na Placu Konstytucji (4 VI), Galę przyznania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (5 VI), debatę z cyklu „Idee Nowego Wieku” z prof. Zbigniewem Brzezińskim (6 VI) oraz wiele innych wydarzeń.

 

Święto Wolności to święto wszystkich obywateli, dlatego większość planowany wydarzeń zakłada ich otwartość i dostępność.

 

Zobacz także: "Bądźmy razem 4 czerwca" 4 czerwca 1989 roku odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej historii. Przy urnach, kartą wyborczą, odrzucony został komunizm. Razem rozpoczęliśmy budowę wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski. Udało się nam to dlatego, że potrafiliśmy być razem. Razem dla Polski. Po ponad dwudziestu latach od tamtego wydarzenia uczcijmy wspólnie ten ogromny sukces. 4 czerwca – Święto Wolności, święto wszystkich obywateli, jest okazją do złożenia sobie nawzajem gratulacji i podziękowań – za minione lata, za codzienną pracę, za wysiłek na rzecz przyszłości. Zachęcam do wspólnego świętowania. Sprawmy, aby ten dzień był czasem naszej wspólnej radości z odniesionych sukcesów. Bądźmy dumni z tego, jak dobrze udało nam się zagospodarować wolność, jak wiele osiągnęliśmy w budowaniu obywatelskiego, demokratycznego państwa i społeczeństwa” – napisał prezydent w liście do obywateli.


Święto Wolności – PROGRAM OBCHODÓW z udziałem Prezydenta RP


29 maja, środa

 • 9.30 – 12.00 Debata „Nasza wolność… Polacy po 24 latach przemian” w Pałacu Prezydenckim zorganizowana przez Centrum Badania Opinii Społecznej, z udziałem Prezydenta RP. Debata była okazją do rozmowy i refleksji nad przeobrażeniami naszej wolności – w nas samych i społeczeństwie. Zaproszeni goście szukali odpowiedzi na pytania: Jacy jesteśmy po 24 latach przemian? Jak zmieniła nas państwowa suwerenność, wolny rynek, otwarte granice? Zobacz także: „Polacy pozytywnie oceniają transformację”

1 czerwca, sobota

 • 10.00 – 11.00 Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim z udziałem Pary Prezydenckiej – o wolności i patriotyzmie rozmawiać można z dziećmi od najmłodszych lat. Tegoroczne obchody Dnia Dziecka będą wpisały się w obchody Święta Wolności - hasłem przewodnim był patriotyzm pokazany w konkretnych działaniach oraz stosunku do otaczającego świata. Inspiracją stała się książka Joanny Olech „Kto Ty jesteś?”
 • 21.00 „Spotkania Młodych Lednica 2000” - Prezydent RP spotkał się z młodymi na polach Lednicy w ramach „Spotkań Młodych Lednica 2000”. Prezydent chciał porozmawiać z młodymi o ojcostwie, które było tematem tegorocznego spotkania, oraz o wolności, obywatelskości, problemach młodych.

2 czerwca, niedziela

 • 11.00 Otwarcie wystawy w Kordegardzie „Wspólnota Zwycięstwa”
 • 19.30 udział Pary Prezydenckiej w koncercie „Wolność Wyboru – Wybór Wolności” pod patronatem Prezydenta RP organizowanym w ramach inicjatywy organizacji pozarządowych Razem89. Koncert otwarty dla obywateli miał na celu w radosny, muzyczny sposób uświetnić rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Zagrali Budka Suflera, Voo Voo, Audiofeels, Tilt.

3 czerwca, poniedziałek

4 czerwca, Święto Wolności

 • 14.00 Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe w Pałacu Prezydenckim osobom walczącym o polską wolność, dziennikarzom zagranicznym wspierającym przemiany w Polsce oraz osobom aktywnie zagospodarowującym polską wolność po 1989 roku w różnych dziedzinach życia.
 • 18.00 Toast za Wolność na pl. Konstytucji, gdzie w dawnej kawiarni "Niespodzianka" mieścił się sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego. Wydarzenie z udziałem Prezydenta RP.
 • 19.00 koncert gospel w krużgankach Kościoła Św. Marcina w Warszawie
 • 19.45 Koncert Kayah w Sali Kongresowej
 • 20.00 Orędzie Prezydenta RP

5 czerwca, środa

 • Prezydent RP wręczy w Poznaniu wybranej firmie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP – symbol nowoczesności, rozwoju i konkurencyjności polskiej gospodarki.

6 czerwca czwartek

 • 10.30 – 11.30 Udział Prezydenta RP w konferencji „Europa: projekt rządów czy obywateli?” organizowanej we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych w Pałacu Prezydenckim.
 • 15.00 Debata z cyklu „Idee Nowego Wieku” z prof. Zbigniewem Brzezińskim  pt. "Strategiczne wyzwania przebudzonego świata" w Pałacu Prezydenckim.


Wolność ma wiele aspektów

 

W ramach obchodów Święta Wolności odbędzie się w tym roku wiele wydarzeń i inicjatyw społecznych. Prezydent, zachęcając do aktywnego włączenia się w obchody w planowanych przez siebie inicjatywach oraz wydarzeniach towarzyszących, pragnie podkreślić różne aspekty wolności istniejące w niepodległym kraju.


W swoim apelu Prezydent RP zachęca do refleksji nad polską wolnością i sposobami jej zagospodarowania:


„Warto porozmawiać na temat historycznej daty 4 czerwca i wolności: obywatelskiej, ekonomicznej, wolności słowa i tworzenia, wolności w internecie i innych jej aspektach. Niech wolność będzie dla nas impulsem do działania, niech stanie się inspiracją dla artystów, twórców, naukowców. Świętujmy razem – przedstawiciele mediów, politycy, przedsiębiorcy. Rodziny, sąsiedzi, wspólnoty religijne. Świętujmy w Polsce i za granicą. Zwracam się do wszystkich współobywateli: 4 czerwca 1989 roku podarowaliśmy sobie sami wielki dar – wolność. Dbajmy o nią, pielęgnujmy ją, szczyćmy się osiągnięciami naszego kraju. W tę ważną rocznicę spotkajmy się i wznieśmy toast za naszą wolność. Bądźmy tego dnia razem!” – pisał Bronisław Komorowski.

 

POBIERZ KALENDARIUM WYDARZEŃ:

 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu