Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 maja 2013

"Polska i Czechy mogą wspólnie inwestować"

Konferencja   |   Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" Konferencja "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych"

Polska i Czechy są na takim etapie stosunków gospodarczych, że mogą myśleć o wspólnych inwestycjach w krajach trzecich - ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji "Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych" towarzyszącej wizycie w Warszawie prezydenta Czech Miloša Zemana.

 

Prezydent Komorowski podkreślił, że Polska i Czechy są bardzo ważnymi partnerami gospodarczymi. Jak mówił, Czechy zajmują piąte miejsce, jeśli chodzi o wielkość wzajemnych obrotów z Polską, a dla Czech Polska jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym.

 

Wskazywał, że Polska wśród inwestorów czeskich jest szóstym najpopularniejszym krajem na świecie do lokowania kapitału. - Chcemy, by także kapitał polski był w jak największej mierze obecny w gospodarce czeskiej - dodał.

 

Jego zdaniem oba kraje powinny także przyjrzeć się możliwościom wspólnego inwestowania na rynkach trzecich. - To już jest ten moment, kiedy możemy i powinniśmy myśleć w kategoriach szukania wspólnych szans na rynkach trzecich - zarówno tych bardzo odległych takich, jak Chiny i Afryka, ale również tych bliższych - zaznaczył. Zobacz także: "Grupa Wyszehradzka szansą dla Polski i Czech" „Energetyka jednym z obszarów współpracy”

 

Bronisław Komorowski zwrócił jednak uwagę, że współpraca handlowa i inwestycyjna potrzebuje do szybkiego rozwoju zaplecza w postaci odpowiedniej infrastruktury. Bez dróg czy kolei - jak mówił Bronisław Komorowski - nie będzie można szybko przewozić towarów, a Polska i Czechy nie będą w pełni mogły wykorzystywać położenia geograficznego na europejskich szlakach transportowych.

 

Odniósł się także do spraw związanych z bezpieczeństwem energetycznym. - Jedynie mając zapewnione dostawy surowców energetycznych i nie obawiając się, że z jakiegokolwiek powodu będziemy od nich odcięci, możemy czuć się bezpiecznie i rozwijać się bez przeszkód - powiedział Komorowski. - Gwarancją takiego bezpieczeństwa będą niewątpliwie liczne połączenia międzysystemowe pomiędzy krajami europejskimi. Polska i Czechy potrzebują w sposób szczególny tych połączeń - dodał.

 

W panelu pt. „Rozwój infrastruktury i korytarzy transportowych – impuls dla konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej” wziął udział minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu