Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 maja 2013

"Można modernizować Polskę szanując tradycję"

  |   Uroczystość na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystość na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystość na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystość na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Uroczystość na Placu Zamkowym z okazji Święta Narodowego 3 Maja Złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim

Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji, z mocnym zakorzenieniem w jej historii, z mocnym oparciem o fundament tradycyjnych wartości, które tworzyły nasz naród - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski na Placu Zamkowym podczas uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja.

 

Przemówienie Prezydenta RP poprzedziło odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja oraz 21 salw armatnich.

 

- Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi miedzy potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań, dla historycznie ukształtowanych wrażliwości i przyzwyczajeń - zaznaczył prezydent.

 

- Dzisiaj też naród nie może żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości, musi dążyć do jej odbudowania poprzez umacnianie pozycji politycznej i ekonomicznej państwa, poprzez zyskiwanie szacunku i zaufania sąsiadów, poprzez uczestniczenie w procesie integracji europejskiej, poprzez wychowywanie następnych pokoleń, polskich pokoleń na obywateli szanujących państwo, konstytucję i cały system prawny - mówił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent akcentował, że dzisiaj, nowoczesny patriotyzm polski to głównie patriotyzm pracy na rzecz modernizacji Ojczyzny przy wykorzystaniu i doświadczeń własnych i doświadczeń integrującej się Europy.  - Dzisiaj to patriotyzm otwarty na nowoczesny świat - dodał.

 

Dlatego - mówił Bronisław Komorowski - śpiewając „Witaj majowa jutrzenko” i „witaj maj, Trzeci Maj” świadomie nawiązujemy do wielkiego dzieła unowocześniania Polski, rozpoczętego wtedy przez Sejm Wielki, przez ówczesny obóz patriotyczny pomimo oporu płytkich tradycjonalistów, nierozumnych i bezkrytycznych miłośników starego porządku, zaśniedziałych przeciwników nowoczesnego świata.


- Historia przyznała ówczesnemu obozowi patriotycznemu rację. W moim przekonaniu, przyzna ją również i teraz! - zakończył.
 

W uroczystości wzięła udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, ministrowie i doradcy.

 

Po uroczystości na Placu Zamkowym Prezydent RP wraz z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem złożył wieniec przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim i chwilę rozmawiał z Warszawiakami.

Poleć znajomemu