Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 maja 2013

Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach”

Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach”   |   Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach” Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach” Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach” Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach”

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed Pałacem Prezydenckim została zorganizowana wystawa poświęcona dokonaniom polskich żeglarzy, kapitanów, jachtów i żaglowców pływających pod biało-czerwoną banderą, stąd jej tytuł „Biało-czerwona na morzach i oceanach”.

 

Wystawę obejrzał prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką.


Bohaterami wystawy są żeglarze i żeglarki samotnicy przemierzający oceany, jak Teresa Remiszewska na „Komodorze”, Aleksander Doba na kajaku (2010 r. pierwszy człowiek na świecie), Kuba Strzyczkowski na „Delphia Trójka”, Robert Sowiński na „Capella Tangels” i inni, jak również żeglarze opływający Ziemię m.in.: Leonid Teliga na jachcie „Opty” (1969 r.), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na „Mazurku”(1978 r. jako pierwsza kobieta na świecie), Tomasz Cichocki na „Polskiej Miedzi”, Krzysztof Baranowski, Henryk Jaskuła. Zobacz także: „Polska flaga łączy nas ponad granicami” Otwarcie Sali Chorągwianej Prezydent: Dzień Flagi to radosne święto
 

Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia z historycznych pionierskich rejsów pod polską banderą m.in. rejsy Władysława Wagnera na „Zjawach” (1932-1939), pierwsze polskie przejście Atlantyku przez jacht „Dal” z kapitanem Andrzejem Bohomolcem (1934 r.) i wielu innych oraz historie wspaniałych regatowców polskich - jacht „Copernicus” z kpt. Zygfrydem Perlickim (1974r.); współcześni żeglarze jak Zbigniew Gutkowski, Szymon Kuczyński na „Lila My” czy Edward Zając na „Holly”. Można też podziwiać piękne polskie żaglowce niosące biało-czerwoną do egzotycznych miejsc na kuli ziemskiej: „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży”, „Zawisza Czarny”, „Fryderyk Chopin”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, ”Lwów”.
 

Ekspozycja to 42 plansze zawierające zdjęcia wraz z opisami w języku polskim i angielskim
 

Poleć znajomemu