Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 kwietnia 2013

„Majówka z Polską” – Prezydent zaprasza do radosnego świętowania

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką kolejny raz zapraszają Polaków do wspólnego obchodzenia świąt majowych: Dnia Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Wśród zainicjowanych przez Prezydenta RP obchodów, objętych wspólnym hasłem radosnej „Majówki z Polską”, znajdują się m.in.: akcje kotylionowe w szkołach, biało-czerwone iluminacje, do których dołączyły liczne miasta, a także atrakcje przygotowane w okolicy Pałacu Prezydenckiego.

 

„Święto Narodowe Trzeciego Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej są niezwykle ważnymi symbolami dla naszej tożsamości. Dni te są także wspaniałą okazją do tego, by w czasie wolnym od nauki i pracy zamanifestować patriotyzm i przywiązanie do tego, co polskie. Gorąco zapraszam (…) do wspólnego świętowania, do podkreślenia naszego poczucia wspólnoty i dumy z osiągnięć Polski.” – napisał Prezydent Bronisław Komorowski w liście wysłanym w kwietniu br. do uczniów i nauczycieli.

 

Cała Polska będzie biało-czerwona

 

Znakiem rozpoznawczym „Majówki z Polską” będą dekorowane i podświetlane w biało-czerwonych barwach budynki publiczne, ulice, place i domy w całym kraju, w tym także Pałac Prezydencki, który 30 kwietnia i 1 maja rozbłyśnie w kolorach flagi Unii Europejskiej, a 2 i 3 maja będzie miał barwy polskiej flagi.

 

Prezydent Bronisław Komorowski, w liście do prezydentów miast, korporacji samorządowych oraz marszałków województw, zaprosił do udziału w „Majówce z Polską” wszystkie polskie gminy, powiaty, województwa, miasta i liczne instytucje.

 

Tradycją ubiegłorocznych obchodów „Majówki z Polską” najpiękniejsze dekoracje zostaną wyróżnione podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. Na apel o przyłączenie się do wspólnych, radosnych obchodów i symboliczne podświetlenie lub udekorowanie najważniejszych budowli bądź ulic, odpowiedziało wiele polskich miast, m.in. Wrocław, Gdańsk, Lublin, Białystok, Toruń, Kraków, Olsztyn, Katowice, Rzeszów.

 

Wśród podświetlonych na biało-czerwono obiektów znajdą się m.in. warszawski Pałac Kultury i Nauki, miejskie ratusze, fasady budynków, mosty, miejskie fontanny.

 

Akcję „Majówka z Polską” promują Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polski.

 

Po raz kolejny, prezydent Bronisław Komorowski połączył we wspólnym działaniu liczne środowiska samorządowe.

 

Wybrane wydarzenia z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej oraz atrakcje dla warszawiaków

 

Wzorem poprzednich lat, równolegle do najważniejszych uroczystości będzie odbywać się wiele wydarzeń, akcji obywatelskich, pomysłów uczniowskich i inicjatyw samorządowych. Dzięki tym propozycjom Majówka jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania i pokazywania dumy z Polski.

 

W ramach oficjalnych obchodów świąt 2 i 3 maja, a także wydarzeń organizowanych z tej okazji przy współpracy Kancelarii Prezydenta, zaplanowano m.in.:

 

1 maja - rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – iluminacja Pałacu Prezydenckiego w barwach UE

  • Łazienki Królewskie: Piknik europejski z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych

2 i 3 maja – iluminacja Pałacu Prezydenckiego w barwach bieli i czerwieni

 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

  • Prezydent RP Bronisław Komorowski 2 maja uroczyście otworzy ekspozycję w Sali Chorągwianej, ukazującej historyczne chorągwie polskie od Grunwaldu do „Solidarności”. Prezydent wręczy także flagi przedstawicielom szkół, organizacjom polonijnym, żeglarzom, wojsku, szkołom.
  • Przestrzeń wokół Pałacu:

* przed Pałacem otwarta zostanie wystawa pt. „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, pokazująca polską flagę na tle mórz i oceanów oraz w chwilach sukcesów polskich żeglarzy. Na Pałacu zostaną rozpięte dwie olbrzymie flagi, a  w południe odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt;

* Prezydent spotka się z uczestnikami marszu „Orzeł może”.

  • W Domu Polonii odbędzie się spotkanie Prezydenta z Polonią Świata i wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom polonijnym
  • Na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert orkiestr wojskowych, otwarty dla warszawiaków i gości stolicy.

3 maja – Święto Narodowe 3 Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  • Prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny
  • w Bazylice Archikatedralnej p.w. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie a na Zamku Królewskim  wręczy ordery i odznaczenia. Prezydent weźmie też udział w uroczystości na Placu Zamkowym, gdzie wygłosi przemówienie.

 

Poleć znajomemu