Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 kwietnia 2013

„Marzenia o pokoju sprzyjają integracji”

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem

- Dzisiaj marzenia o bezpiecznym, pokojowym świecie sprzyjają budowaniu polskiego zaangażowania w proces pogłębionej integracji europejskiej – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na briefingu po spotkaniu z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.


- Jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji, że mogę gościć przewodniczącego PE , który przyjechał do Warszawy m.in. w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim –powiedział Bronisław Komorowski.
 

- Wszyscy doskonale czujemy, że dramat wojny i bolesne doświadczenia związane z II wojną światową odchodzą w odległą historię, ale powinny pozostać i pozostają ważnym źródłem doświadczenia dla wszystkich narodów współtworzących Europę, współtworzących dzisiaj integrująca się Europę – zaznaczył.
 

Prezydent podkreślił, że u fundamentów integracji europejskiej powojennej leżało bolesne doświadczenie II wojny światowej. - My w Polsce w sposób szczególny dobrze czujemy, co się kryje za słynnym powiedzeniem, że kiedyś nie było Europy - była wojna – dodał.
 

Politycy rozmawiali o Europie, stosunkach polsko-niemieckich, a także doświadczeniu obu narodów z czasu II wojny światowej oraz przyszłości Europy.
 

- Chciałbym serdecznie podziękować za odważną i mądrą decyzję o utworzeniu misji Pata Coksa i Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawach Ukrainy, za przedłużenie czasu jej funkcjonowania, a przede wszystkim za mądre podejście do perspektywy działania na rzecz zbliżenia Ukrainy do UE - powiedział Bronisław Komorowski.
 

Wyraził przekonanie, że to także osobista zasługa i osobisty punkt widzenia przewodniczącego PE. Jak dodał jest zadowolony z opinii szefa PE, że kwestia ułaskawienia przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza byłego szefa MSW Jurija Łucenki została dobrze przyjęta i dobrze zrozumiana przez kraje UE i przez Parlament Europejski. – Traktujemy to obaj jako dobry krok w dobrą stronę, krok, po którym powinny nastąpić następne. Mam nadzieję, że jako kolejny dobry krok będzie odczytany także rysujący się jako możliwość przyjazdu pana Łucenki do Polski na leczenie – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Szef PE podkreślił, że rozmowa z polskim prezydentem była szczególnie dobra, nadzwyczajnie dobra. Dodał, że obaj politycy zgodzili się, że Ukraina powinna pozostawać jak najbliżej UE. - Ukraina potrzebuje Europy, a Europa – Ukrainy – zaznaczył Martin Schulz.
 

Poleć znajomemu