Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 kwietnia 2013

Pałac Prezydencki był otwarty dla miłośników sztuki

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

W niedzielę po raz kolejny Pałac Prezydencki był otwarty dla zwiedzających. To była już ostatnia szansa, aby zobaczyć wystawę pt. „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” prezentującą prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Zobacz także: Wystawa „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” Prezentacja tych dzieł w szczególnie symbolicznym miejscu – siedzibie Głowy Państwa – pomyślana została jako zaproszenie do refleksji nad miejscem kultury współczesnej w toczącej się debacie nad kształtem polskiej modernizacji.
 

Muzeum zaprezentowało twórczość współczesnych artystów, którzy w różny sposób odnoszą się do zmian społecznych i świadomościowych zachodzących w Polsce po 1989 roku. Znalazła się tu rzeźba „Guma” Pawła Althamera, która wykonana została we współpracy z dziećmi i opiekunami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, a także praca „Niewidzialne kobiety Solidarności” chorwackiej artystki Sanji Iveković.
 

Wśród eksponatów była także słynna fotografia Piotra Uklańskiego przedstawiająca wizerunek Jana Pawła II ułożony z ciał kilku tysięcy brazylijskich żołnierzy oraz prezentowane publiczności po raz pierwszy nowe obrazy Wilhelma Sasnala. Historyczny akcent prezentacji to zespół rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow, której twórczość zdaje się dopiero dziś w pełni docierać do szerokiego grona odbiorców, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
 

Tytuł wystawy „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” to dosłowny cytat z pracy „Prognoza” (2012) Cezarego Bodzianowskiego, która w formie transparentu prezentowana jest na tymczasowej siedzibie Muzeum przy ulicy Emilii Plater 51, metaforycznie łącząc przestrzeń Muzeum i Pałacu Prezydenckiego.

 

Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego Oprócz sztuki nowoczesnej zwiedzający mieli też okazję podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej oraz obrazy Jerzego Nowosielskiego.
 

Mieszkańcy stolicy i goście odwiedzający Warszawę mogli ponadto zobaczyć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki. Dla zwiedzających zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka i Kaplica.

Poleć znajomemu