Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 22 marca 2013

"Szczególne relacje polsko-węgierskie"

  |   Oświadczenia prezydentów Polski i Węgier dla mediów Oświadczenia prezydentów Polski i Węgier dla mediów Oświadczenia prezydentów Polski i Węgier dla mediów Rozmowa prezydentów Polski i Węgier

Wspólne członkostwo w UE, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to szczególna szansa dla dwóch zaprzyjaźnionych krajów na budowanie mostów w sytuacji, kiedy nie graniczymy ze sobą bezpośrednio – powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Węgier. Ocenił też, że współpraca gospodarcza jest kluczem do wzmacniania wzajemnych relacji.


Zobacz także: Prezydent Węgier z wizytą w Polsce János Áder wraz z Małżonką rozpoczął w piątek przed południem dwudniową wizytę w Polsce.

 

Polski prezydent wskazywał na szczególny i nietypowy charakter spotkania, bo jeszcze w piątek wieczorem odbędzie się spotkanie z prezydentem Ukrainy, a następnie trzej prezydenci wspólnie obejrzą na Stadionie Narodowym mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw świata Polska-Ukraina. – Dlatego – mówił Bronisław Komorowski - znaczna część dzisiejszych rozmów dotyczyła problemów Ukrainy, jej relacji z UE i jej europejskich szans.

 

Prezydenci Polski i Węgier wymienili też uwagi na temat efektów wspólnych zabiegów w ramach klubu przyjaciół spójności na rzecz jak najlepszego budżetu unijnego. – Ważnym sygnałem na przyszłość jest to, że ta grupa zachowała wewnętrzną spoistość i solidarność – ocenił Bronisław Komorowski.
 

Prezydenci wyrazili również nadzieję, że fundusze przeznaczone dla obu krajów w nowej perspektywie budżetowej powinny być nakierowane w jak największej mierze także na pobudzanie wzajemnej współpracy i ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz na rozwiązywanie wspólnych problemów np. w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
 

- Polska chce również uczestniczyć w realizacji wielkiego zamysłu, jaki już jest w trakcie działań na styku granicy słowacko-węgierskiej, gdzie powstaje interkonektor gazowy. Polska również przygotowuje się do planowania tego rodzaju przedsięwzięcia na granicy polsko-słowackiej – dodał prezydent.
 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że wspólne członkostwo w UE, wzmacniane współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej to szczególna szansa dla dwóch zaprzyjaźnionych, chcących ze sobą współdziałać krajów - na budowanie mostów w sytuacji, kiedy nie graniczymy ze sobą bezpośrednio. Jak zaznaczył, Grupa Wyszehradzka sprawdza się pod wieloma względami znakomicie.


Podkreślał, że odbędą się też dwa polsko-węgierskie fora gospodarcze: w Warszawie i w Tarnowie. Bronisław Komorowski ocenił, że fora, które skupiają małą i średnią przedsiębiorczość to najlepszy sposób na wzmocnienie współpracy gospodarczej, wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami. - To dobre miejsce także do przekonywania polskiego kapitału, który dzisiaj zyskuje poważne możliwości inwestowania poza granicami Polski do zainteresowania Węgrami, jako krajem, którego gospodarka będzie coraz bardziej atrakcyjna.


Także prezydent Węgier podkreślał znaczenie współpracy gospodarczej oraz wykorzystania środków europejskich na realizację wspólnych celów. – Wierzę, że wspólnym wysiłkiem i wspólną wolą jesteśmy w stanie osiągnąć wytyczone cele – zaznaczył János Áder.
 

Oprócz Warszawy węgierski gość odwiedzi też Kraków i Tarnów, gdzie w sobotę prezydenci obu krajów wraz z Małżonkami wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Tarnowie.

 

Poleć znajomemu