Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 marca 2013

"Zbiór z Rogalina pokazuje wielkość kultury polskiej"

  |   Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim Otwarcie Galerii Rogalińskiej w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w Pałacu Prezydenckim wystawę malarstwa polskiego i europejskiego z kolekcji Galerii Rogalińskiej, podkreślał, że jest związek między majestatem Rzeczypospolitej a wielkością jej kultury.

 

W uroczystości wzięła też udział Pierwsza Dama. Były też obecne dwie córki Edwarda Bernarda Raczyńskiego, byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie, który powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską.


Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wskazywał na wielkość polskiej kultury i wspaniałość prezentowanych dzieł. Na wystawie prezentowane są m.in. prace Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona. Do Pałacu trafiła część zbiorów z Rogalina na czas remontu galerii. 
  

- Rzadko się zdarza, że można zrobić coś ważnego i mieć z tego ogromną osobistą przyjemność. To jest ważne wydarzenie – dowartościowanie Pałacu Prezydenckiego przez sztukę najwyższej klasy – podkreślał prezydent.
 

Jak zaznaczył, osoby zwiedzające wystawę w Pałacu będą mogły oglądać skarby kultury polskiej, budując w sobie przekonanie, że jest związek między majestatem Rzeczypospolitej a wielkością jej kultury.  W dniach 9, 17 i 24 marca 2013 r. Pałac będzie otwarty dla zwiedzających.

 

Prezydent podkreślał też, że przyjmując przywódców innych krajów i gości, będzie mógł pokazać te wspaniałe dzieła.

 

- Cieszę się, że będę mógł, przechodząc tędy codziennie, patrzeć na te wspaniałości, na wszystkie wspaniałe dzieła gromadzone przez rodzinę Raczyńskich w tak niezwykłym miejscu jak Rogalin – mówił prezydent.
 

Zobacz także: Wystawa „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że to kolejny wspaniały zbiór, który gości w Pałacu Prezydenckim - jest Sala Nowosielskiego i galeria prac z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

 

Prezydent zwracał uwagę, że kiedyś w dobrym zwyczaju rodzin, które miały możliwości finansowe, było przeznaczanie pieniędzy na gromadzenie zbiorów i tworzenie źródeł wspólnej narodowej dumy. - Dziś także powoli odbudowujemy tego typu mecenat – zaznaczył, wspominając o przedsiębiorcy, który ulokował ogromne pieniądze w pomoc Muzeum Narodowemu na rzecz zbiorów z Faras .

 

- To przykład, że jako społeczeństwo wracamy do dobrego obyczaju, że ci, którzy mają więcej, też więcej robią dla innych, dla kultury polskiej, tworzą zbiory, które potem stanowią fundament polskiej narodowej dumy – podkreślał Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał postać Edwarda Bernarda Raczyńskiego i powiedział, że choć to brzmi dziwnie, Edward Bernard Raczyński był jego „ciotką”. I wyjaśnił, że Edward Bernard Raczyński był ważną osobą dla komitetu Wolnego Słowa wspomagającego różne wydawnictwa podziemne w Polsce. - Kwitowałem pieniądze, które przychodziły na okładce książki, czy jakiegoś wydawnictwa podziemnego, różnymi kryptonimami, ale żeby istniała jakaś forma rozliczenia. I tak się umówiliśmy, że zawsze pisałem „Cioci Edzi dziękuję za 200 funtów” - opowiadał Bronisław Komorowski.

 

O historii zbiorów opowiadał Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu i Prezes Zarządu Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu Wojciech Suchocki.
 

W uroczystości wzięli też udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie i Doradcy Prezydenta RP. A wystąpił Kwartet smyczkowy Synaxis.

 

We wnętrzach Pałacu Prezydenckiego prezentowane są obrazy z Rogalina, siedziby Rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, pałacu wzniesionego w latach 1768–1776, a od roku 1949 Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Są częścią zbioru zgromadzonego na przełomie wieków przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (1847–1926) i pomieszczonego we wzniesionej przezeń przy pałacu w latach 1911–1912 galerii. W 1990 roku Edward Bernard Raczyński, były Prezydent RP na uchodźstwie powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską oraz prawa do pałacu i parku w Rogalinie.

 

Poleć znajomemu