Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 lutego 2013

"Pamięć o Żołnierzach Wyklętych buduje szacunek dla Polski"

  |   Prezydent złożył wieniec pod tablicą na budynku resortu sprawiedliwości, która upamiętnia ofiary stalinowskiej bezpieki Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956 Prezydent na prezentacji założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956

Pamięć o polskim antykomunistycznym podziemiu po 1945 roku pozwala nam budować szacunek dla współczesnej Polski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek zapoznał się z ideą ekspozycji o ofiarach represji komunistycznych.

 

- Budowanie tych kotwic pamięci ma swoje szczególne uzasadnienie, (...) poprzez pamięć o latach najtrudniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeniach, możemy budować szacunek dla współczesnej Polski. Polski wolnej, Polski niepodległej, Polski demokratycznej, gdzie szanowane są różne poglądy, gdzie nie grozi tak straszliwy terror - powiedział prezydent, który w czwartek wspólnie z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem wziął udział w przedstawieniu założeń ekspozycji ukazującej komunistyczne represje wobec podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956.

 

Prezentacja ekspozycji odbyła się w piwnicach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, gdzie od jesieni 1945 r. działał areszt śledczy dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.  Prezydent podkreślił, że powstająca w tym miejscu ekspozycja powinna uczyć nie tylko wytrwałości w dążeniu do prawdy, wolności i dobra, ale także powinna być przestrogą przed złem, które niesie każdy totalitaryzm.


Według prezydenta w Polsce powinno powstać muzeum poświęcone ofiarom terroru komunistycznego, które jego zdaniem mogłoby mieścić się w dawnym więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie po wojnie oprawcy UB więzili i mordowali wielu żołnierzy polskiego antykomunistycznego podziemia. - Jeżeli spojrzymy na mapę naszego rejonu Europy, tych krajów, które wyzwoliły się z totalitaryzmu komunistycznego i poszły drogą wolności (...), to Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie nie ma do tej pory żadnego trwałego i na dużą skalę upamiętnienia czasów zbrodni komunistycznych. Bardzo bym chciał, abyśmy tę zaległość nadrobili - zaznaczył Bronisław Komorowski.


Prezydentowi i ministrowi założenia wystawy przedstawił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Jak zapowiedział, ekspozycja poświęcona pamięci o ofiarach represji komunistycznych zostanie otwarta w 2015 r., z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 

Uczestnicy uroczystości w piwnicach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości jako pierwsi otrzymali wydaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej książkę pt. Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951 – 1963. Wydawnictwo przygotowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” prezentuje postaci kilkudziesięciu żołnierzy Polski Podziemnej, którzy najdłużej stawiali zbrojny opór, narzuconej Polsce po II wojnie światowej, ideologii komunistycznej. Zobacz także: Prezydent: Ojczyzna dziękuje i pamięta

 

Wcześniej prezydent Komorowski złożył wieniec pod tablicą na budynku resortu sprawiedliwości, która upamiętnia ofiary stalinowskiej bezpieki. W Pałacu Prezydenckim wręczył także odznaczenia państwowe z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu