Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 lutego 2013

"Każdy naród ma swoją opowieść o drodze do wolności"

  |   Prezydent na uroczystej premierze "Gorejącego krzewu" w reż. Agnieszki Holland Para Prezydencka na uroczystej premierze "Gorejącego krzewu" w reż. Agnieszki Holland Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim Uroczysta premiera serialu "Gorejący krzew" w Teatrze Wielkim - Prezydent z Agnieszką Holland

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką wziął we wtorek udział w uroczystej premierze "Gorejącego krzewu" w reż. Agnieszki Holland, poświęconego czeskiemu studentowi Janowi Palachowi. To bardzo ważny film dla Czechów, Słowaków oraz dla Polaków - mówił prezydent.

 

- To film ważny dla nas wszystkich. Każdy naród ma swoją opowieść o drodze do wolności. Inną opowieść mają Czesi, inną Polacy. Ale wolność jest ta sama. Cel został osiągnięty poprzez różne trudne wydarzenia, bolesne, ale - to jest ten sam cel - powiedział dziennikarzom Bronisław Komorowski po premierowym pokazie filmu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak.

 

Jan Palach (1948-1969), student wydziału filozofii praskiego Uniwersytetu Karola, oblał się benzyną i podpalił na położonym w centrum Pragi placu Wacława 16 stycznia 1969 r., kilka miesięcy po wejściu do kraju sił Układu Warszawskiego. Młody mężczyzna zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń, które obejmowały ponad 80 proc. powierzchni ciała. Czyn Palacha stał się na całym świecie symbolem walki z reżimem. W Czechosłowacji powtórzyło go w ciągu kilku miesięcy 29 osób, z czego siedem zmarło.

 

Opowiadający o Palachu "Gorejący krzew" to trzyodcinkowy serial, produkcji czeskiej, który od 3 marca będzie emitowany w Polsce. Każdy z odcinków trwa około półtorej godziny. W Teatrze Wielkim zaprezentowane zostały część pierwsza i druga. (PAP)

 

Poleć znajomemu