Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 lutego 2013

Prezydent planuje serię spotkań ws. strefy euro

  |   Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej Wypowiedzi dla mediów po posiedzeniu Rady Gabinetowej

Prezydent zapowiedział serię spotkań dotyczących spełnienia przez Polskę kryteriów wejścia do strefy euro. Bronisław Komorowski zamierza spotkać się z kierownictwem NBP, przedstawicielami RPP, a także środowiskami politycznymi.

 

- Mamy świadomość, że wypełnienie kryteriów z Maastricht– w zakresie zależnym od strony polskiej - jest warte ogromnej determinacji i działania niezależnie od tego jaką decyzję podejmiemy w kwestii członkostwa w strefie euro, bo to jest korzystne dla polskiej gospodarki – podkreślił prezydent po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej.
 

Jednocześnie Bronisław Komorowski przestrzegał przed mnożeniem pomysłów dotyczących daty wstąpienia do strefy euro, bez uwzględniania obaw opinii publicznej i bezpieczeństwa polskiej gospodarki.
 

- Myślę, że możemy uznać za uzgodnione to, że będziemy się koncentrowali na wypełnieniu tych kryteriów z Maastricht, które zależą od Polski, są możliwe do spełnienia jak najszybciej, tak, abyśmy mogli spokojnie podejmować decyzję o wejściu do strefy euro bądź nie – po wyborach w 2015 roku – powiedział dziennikarzom prezydent.
 

Zobacz także: "Najważniejsze spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro" Jak dodał, ważne, aby wspólnym wysiłkiem budować akceptację wszystkich Polaków dla planów uczestniczenia Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej, a nie ich odstraszać.” Jednocześnie prezydent zaproponował zaniechanie dotychczasowej praktyki łatwego deklarowania terminów wejścia do strefy euro i przesunięcie wysiłków w kierunku determinacji w spełnieniu kryteriów z Maastricht.

 

- Dzisiejsze spotkanie z rządem – Rada Gabinetowa – jest pierwszym najważniejszym spotkaniem z serii spotkań, które planuję, a poświęconych perspektywie strefy euro i polskim przygotowaniom do tego, aby bezpiecznie podjąć decyzję. Będę chciał spotkać się z kierownictwem NBP i przedstawicielami RPP – powiedział prezydent.


- Przede wszystkim będę chciał proponować siłom politycznym przyjęcie planu strategii w tej kwestii. Będę zapraszał środowiska polityczne, bo wydaje się, że jeśli dzisiaj się deklarujemy co do ostrożnego, bezpiecznego przygotowywania Polski do decyzji po wyborach w roku 2015, to jest to także oferta dla sił politycznych - zaznaczył Bronisław Komorowski.


 

 

Prezydent zapowiedział, że będzie proponował i oczekiwał od sił politycznych, które łatwo i chętnie deklarują się w kwestii uczestnictwa Polski w pogłębionej integracji europejskiej zaangażowania w działania na rzecz realizacji zamysłów związanych z uzyskiwaniem kryteriów z Maastricht. - To może być szansa na pewien, choćby ograniczony konsensus tych sił politycznych, które stawiają na uczestnictwo naszego kraju w pogłębieniu procesu integracji europejskiej – podkreślił.

 

- Prezydent wyznaczył kierunek, który aprobujemy w całej rozciągłości. Polska idzie do strefy euro w sposób spokojny, stanowczy i metą ma być pełne bezpieczeństwo Polaków - państwa polskiego i każdego obywatela – powiedział premier Donald Tusk. Ocenił też, że jeszcze przed rokiem 2015 możliwe jest spełnienie kryterium z Maastricht dotyczącego poziomu deficytu.

Poleć znajomemu