Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 lutego 2013

Medal "Zasłużony dla Polszczyzny" dla prof. Puzyniny

  |   Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Teatrze Polskim Medal "Zasłużony dla Polszczyzny" dla prof. Jadwigi Puzyniny Medal "Zasłużony dla Polszczyzny" dla prof. Jadwigi Puzyniny

Prof. Jadwiga Puzynina została nagrodzona medalem "Zasłużony dla Polszczyzny". Na uroczystej Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego medal wręczyła laureatce Pierwsza Dama Anna Komorowska.

 

- Język jest narzędziem komunikacji, terenem semantycznych poszukiwań, przestrzenią zabawy, aby dobrze nam służył, należy otaczać go opieką. Dlatego Prezydent RP dostrzega i wyróżnia osoby szczególnie oddane polszczyźnie - mówił podczas Gali Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.


Przytaczając uzasadnienie kapituły, minister powiedział: prof. Jadwiga Puzynina to nie tylko znakomita znawczyni języka polskiego, jego systemu słowotwórczego i leksyki, wychowawczyni wielu pokoleń polonistów, mistrzyni i mentor licznych naukowców. To przede wszystkim uczona, która w dogłębnych studiach analizuje i opisuje język wartości, a także badaczka, która wprowadziła do kultury języka etykę słowa.

 

Ustanowione przez Prezydenta RP wyróżnienie za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków przyznano w tym roku po raz drugi. Pierwszym nagrodzonym był prof. Walery Pisarek. Zobacz także: FDP: Urząd ma służyć obywatelowi Prof. Walery Pisarek - "Zasłużony dla Polszczyzny"
 

Tegoroczna Gala Języka Polskiego nawiązywała do rocznicy 60. rocznicy śmierci Juliana Tuwima, odbyła się w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podczas gali odbył się koncert piosenek do tekstów Juliana Tuwima. Gala została zorganizowana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Kampania mająca przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków – zarówno społecznym, jak i indywidualnym - objęta przez prezydenta honorowym patronatem - została wyróżniona wśród pięciu najlepszych kampanii społecznych w Polsce.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Głównym przesłaniem święta jest podkreślenie bogactwa różnorodności językowej i promocja wielojęzyczności.

 

Poleć znajomemu