Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 lutego 2013

Prezydent zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej

Na 26 lutego 2013 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. Obrady będą poświęcone działaniom służącym spełnieniu kryteriów wejścia Polski do strefy euro.

 

W opinii prezydenta, konieczne jest wyraźne oddzielenie decyzji o przyjęciu euro od dążenia do spełnienia kryteriów koniecznych do starania się o członkostwo w strefie euro. Prezydent w styczniowym wywiadzie dla TVP1 podkreślał, że wypełnienie tych kryteriów jest korzystne dla gospodarki.

Zobacz także: "Spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro służy gospodarce"

W ocenie Bronisława Komorowskiego, Polska powinna podjąć świadomie decyzję, że koncentruje się na uzyskaniu realnej zdolności do starania się o członkostwo w strefie euro. Ocenił, że do 2015 roku trzeba mieć zdolność spełnienia wszystkich kryteriów, które decydują o tym, że w ogóle można się starać o członkostwo w strefie euro i w ogóle rozpoczynać proces decyzyjny. Jego zdaniem, proces decyzyjny Polska powinna uruchomić po wyborach 2015 r.

 

Zgodnie z Konstytucją, w sprawach szczególnej wagi Prezydent Rzeczypospolitej może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

Poleć znajomemu