Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 stycznia 2013

Prezydent podziękował twórcom za wspólne przedsięwzięcia kulturalne

  |   Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim Noworoczne spotkanie z twórcami kultury w Pałacu Prezydenckim

Przedstawiciele środowisk twórczych, instytucji kultury i wyższych uczelni artystycznych uczestniczyli w poniedziałek w noworocznym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent dziękował im za wspólne przedsięwzięcia kulturalne - m.in. czytanie "Pana Tadeusza".

W poniedziałkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wziął m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska, artyści związani z teatrem, filmem, muzyką, literaturą i sztukami plastycznymi - m.in. aktor Daniel Olbrychski, reżyser Mariusz Treliński, kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski, historyk sztuki i kuratorka Anda Rottenberg, a także reprezentanci instytucji kultury m.in. dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska oraz dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że podczas tego typu spotkań można dokonać oceny tego, co udało się w roku minionym i jednocześnie porozmawiać o planach. Dziękował wszystkim, którzy zachęcali w ubiegłym roku Kancelarię Prezydenta do wspólnej organizacji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych. - Budują one przekonanie, że kultura jest ważna - powiedział prezydent.

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę na ubiegłoroczną akcję "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", którą zainaugurował we wrześniu; została ona zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza.

Prezydent przypomniał, że w piątek w Pałacu Prezydenckim otwarto wystawę dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Można zobaczyć m.in. dzieła Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego, Artura Żmijewskiego i Sanji Iveković. Zdaniem Bronisława Komorowskiego ekspozycja jest symbolem, że kultura jest dziś rozpięta między tradycją a wyzwaniami przyszłości.

 

Prezydent zwrócił też uwagę, że we wtorek rozpoczynają się obchody stulecia Teatru Polskiego w Warszawie. - Dla mnie to rzecz niesłychanie miła i ważna, bo mieści się w obszarze dumy z tradycji i satysfakcji ze współczesnych osiągnięć teatru - podkreślił.

W imieniu twórców głos zabrał Pomorski. Przypomniał, że prezydent zainaugurował tegoroczne obchody powstania styczniowego. - Dziękuję, bo kontrowersje w tej sprawie - równie stare jak rocznica, groziły godnej atmosferze obchodów. Na szczęście tak się nie stało - zauważył. (PAP)

Poleć znajomemu