Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 stycznia 2013

Prezydent spotkał się z przewodniczącym rosyjskiej Dumy

  |   Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Spotkanie z przewodniczącym rosyjskiej Dumy

W sobotę Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął Przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergieja Naryszkina, który przybył do Polski na obchody 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

 

Prezydent przekazał Przewodniczącemu Naryszkinowi księgę z 9 tys. nazwisk sowieckich jeńców wojennych, ofiar tego obozu.

 

W rozmowie prezydent zwrócił uwagę na wzrost wymiany handlowej oraz korzyści wynikające z uruchomienia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Prezydent wskazał równocześnie na problemy w relacjach dwustronnych, które wymagają rozwiązania - m.in. przekazanie pozostałych akt zbrodni katyńskiej, dokumentacji dotyczącej Obławy Augustowskiej, zwrot tzw. Archiwum Belwederskiego. Zaapelował również o zwrot wraku prezydenckiego samolotu TU 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem.

 

Siergiej Naryszkin zgodził się z potrzebą usuwania różnych barier w relacjach dwustronnych, ale równocześnie podkreślił, że wszelkie działania muszą pozostawać w zgodzie z prawem i procedurami obowiązującymi w Federacji Rosyjskiej. Zadeklarował zwrot wraku samolotu natychmiast po zakończeniu śledztwa w Rosji.

Poleć znajomemu