Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 stycznia 2013

Rocznica powstania styczniowego pod patronatem Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski

16 stycznia prezydent Bronisław Komorowski podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim zainauguruje obchody 150. rocznicy powstania styczniowego, które objął honorowym patronatem.


Zobacz informacje dla ubiegających się o honorowy patronat Prezydenta RP nad uroczystościami związanymi z powstaniem styczniowym.

  

Prezydent przemawiając na początku sierpnia ubiegłego roku w związku ze 148. rocznicą śmierci Romualda Traugutta apelował o to, by wspólnie obchodzić wielkie narodowe rocznice, czcić ich bohaterów, ale nie traktować pamięci historycznej jako oręża w walce politycznej. Zobacz także: "Poszli na śmierć z podniesioną głową"

 

- Ideą prezydenta jest to, by Polacy potrafili ponad podziałami politycznymi wspólnie świętować i pamiętać o ważnych rocznicach oraz istotnych dla polskiej historii wydarzeniach i osobach – powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

 

Zgodnie z tą ideą na uroczystość w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się 16 stycznia, zaproszeni zostaną parlamentarzyści, samorządowcy, historycy, przedstawiciele różnych towarzystw społecznych.

 

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta uruchomiona zostanie specjalna zakładka, gdzie dokumentowane będą wszelkie aktywności związane ze 150. rocznicą powstania styczniowego.

 

Wśród wydarzeń planowanych w ramach obchodów rocznicy jest m.in. złożenie 22 stycznia przez prezydenta wieńca pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Tego dnia Bronisław Komorowski otworzy też wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu w Muzeum Wojska Polskiego.

 

22 stycznia prezydent weźmie również udział w uroczystości zapalenia zniczy pamięci na grobach powstańców styczniowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Dzień wcześniej Bronisław Komorowski ma otworzyć ma w Kordegardzie wystawę poświęconą powstaniu utworzoną ze zbiorów Fundacji Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

W ramach obchodów 150. rocznicy powstania planowane jest zapalenie zniczy na wszystkich grobach powstańców styczniowych w Polsce.(PAP)

 

Poleć znajomemu